Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Pompa ciepła czy pellet? Co wybrać?

Początek sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od pogody. W Polsce zwykle zaczyna się w październiku i zmusza społeczeństwo do przemyśleń na temat zmiany sposobu ogrzewania budynków. Obecnie istnieje na rynku wiele alternatywnych rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie szkodliwych substancji dostających się do atmosfery. Kolejną sprawą jest drastyczny wzrost ceny za dostawę energii elektrycznej o 40% w stosunku do 2020 roku. 

Wiele naszych klientów podnosi kwestie związane z opłacalnością pompy ciepła i pelletu. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie artykułu, który rozwieje wszystkie wszelkie wątpliwości. A więc pompa ciepła czy pellet?

 1. Jak działa pompa ciepła?
 2. Kotły na pellet
 3. Wady i zalety pompy ciepła
 4. Wady i zalety pieca na pellet
 5. Które urządzeniejest bardziej opłacalne? - Porównanie
 6. Dofinansowanie na pompę ciepła i pellet
 7. Fachowe doradztwo z EKObud

Jak działa pompa ciepła?

Największy boom na pompy ciepła w Polsce nastąpił w 2020 roku. Według raportu PORT PC w tym samym roku zostało zamontowanych ponad 56 tys. sztuk urządzeń. Szacuje się, że do 2030 roku liczba zainstalowanych pomp wyniesie 2 mln sztuk. 

Pompy ciepła to najbardziej efektywne urządzenia na rynku odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie ciepła znajdującego się w powietrzu, wodzie i gruncie wpłynęło pozytywnie na środowisko naturalne. Ponadto system cechuje tania eksploatacja i wysoka wydajność.

Funkcjonowanie pompy ciepła zależne jest również od współczynnika efektywności COP. Urządzenia muszą mieć dostęp do energii elektrycznej, a dzięki współczynnikowi można odczytać, ile energii potrzebują, a ile jej wytwarzają. 

Kotły na pellet

Pellet jest jednym z rodzajów paliw, który służy do ogrzania budynku. Wytwarza się go z biomasy i najczęściej ma postać granulatu — wiór i trocin. Kotły na pellet są najczęściej wybieranym typem kotłów na biomasę. Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych - SPIUG, producenci kotłów paliwowych zanotowali w IV kwartale 2020 wzrosty 10-25%. Największy udział w tej grupie miały jednak kotły na pellet. 

Piec na pellet jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem. Nieskomplikowany system obsługi nie stworzy nikomu żadnych trudności. Wystarczy go włączyć przyciskiem "start". 

Wady i zalety pompy ciepła

 Zalety i wady pompy ciepła

Wady i zalety kotłów na pellet

 Wady i zalety kotłów na pellet

Które urządzenie jest bardziej opłacalne? Porównanie

Sposób ogrzewania domu wybiera się już na etapie budowy lub przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych. Pompa ciepła jak i piec na pellet ma swoje wady i zalety, o których wspomnieliśmy wyżej. Nie będzie jednak niespodzianką jeżeli stwierdzimy, że pompy ciepła wypadają lepiej od kotłów. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać właśnie pompy:

 • Największą różnicę można zauważyć w wielofunkcyjności. Pompy ciepła nie tylko ogrzewają pomieszczenia, mogą je również chłodzić podczas upalnego lata. 
 • Łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką i ogrzewaniem podłogowym można uzyskać zerowy bilans energii elektrycznej. Co w przypadku kotłów jest niemożliwe.
 • Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, pompa ciepła zwraca się szybciej, a ogrzewanie pelletem jest o 40% droższe.
 • Dostępne dofinansowania na rynku są w stanie zminimalizować koszty za zakup i montaż pompy ciepła na przykład w ramach programu "Czyste Powietrze". Dofinansowanie na kotły na pellet muszą spełnić jednak pewne wymogi i nie dotyczą wszystkich tego typu urządzeń.
 • Odpady, jakie produkuje piec na pellet trzeba opróżniać z nagromadzonego popiołu. Pompa ciepła nie generuje żadnych uciążliwych zgliszczy
 • Pompy ciepła są bardziej oszczędne od kotłów. Niemal w 80% produkują energię z odnawialnych źródeł.

Porównanie rocznych kosztów 

 Porównanie kosztów

Dofinansowanie na pompę ciepła i piec na pellet

Obecnie na rynku działa wiele programów dofinansowania, które potrafią znacznie obniżyć koszt kupna urządzeń korzystających z OZE. Jak to jednak wygląda z pompą ciepłą i pelletem? Dowiecie się niżej:

Pompa ciepła wiedzie prym pod względem programów dofinansowania. "Czyste Powietrze", "Agroenergia" czy ulga termomodernizacyjna zrekompensuje koszty do 30 - 53 tys. złotych. Więcej informacji na temat dofinansowań znajdziecie w zakładce - Dofinansowania OZE

Warto jednak wspomnieć, że Narodowy Fundusz jest w trakcie opracowania nowego dofinansowania "Moje Ciepło", więcej informacji usłyszycie już niebawem!

Maksymalna dotacja na piece pelletowe w programie "Czyste Powietrze" wynosi 12 tys. złotych. Urządzenie musi jednak spełniać wyznaczone standardy i nie dotyczy wszystkich modeli maszyn.

Fachowe doradztwo w EKObud

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła, warto, abyś skonsultował to z fachowcami z EKObud! Oferuje fachowe doradztwo, projekt i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Umów się na spotkanie i czerp jak najwięcej korzyści z własnej przydomowej instalacji.