Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Pompa ciepła plus fotowoltaika

Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne to zgrany duet.

Inwestorzy, którzy zdają sobie sprawę z mocy tego tandemu, pozostają obojętni na wzrastające ceny prądu. Dzięki połączeniu dwóch źródeł energii w jedną instalację nie muszą płacić za prąd.

Zdawać by się mogło, że instalacja fotowoltaiki i pompy ciepła to częsty wybór wśród osób, które budują dom. Okazuje się jednak, że coraz więcej inwestorów, którzy korzystają z paneli PV decyduje się na montaż pompy ciepła. Uzupełnienie układu o brakujący element przynosi znakomite efekty. I nie mowa tu tylko o efektach grzewczych. Fotowoltaika dostarcza energię do pompy i… tym sposobem prąd nic nie kosztuje. 

Pompa ciepła - co to jest?

Pompy ciepła zapewniają bezpieczne ogrzewanie. To urządzenia zautomatyzowane, które nie wymaga większej obsługi, bo pompą ciepła można sterować nawet za pomocą swojego smartfona! Właśnie przez ten komfort i stosunkowo niskie koszty ogrzewania, pompy ciepła cieszą się ogromnym zainteresowaniem — szczególnie teraz, gdy ceny za energię drastycznie wzrosły. 

panele fotowoltaiczne

Pompa ciepła powietrzna i gruntowa

Aby wytwarzać ciepło, pompy czerpią energię z odnawialnych źródeł. Z tego tez względu, różnicują się one na pompy gruntowe (pobierające energię z gruntu) i pompy powietrzne (czerpiące ciepło z powietrza).

Mimo to, że 20-30% ich energii to rezultat pracy sprężarki — czyli elementu, który jest napędzany energią elektryczną. 

Pompy cieplne nie są więc w pełni niezależne energetycznie. Po połączeniu z panelami PV ulega to jednak zmianie. 

Wówczas korzystają z energii słonecznej, co sprawia, że prąd nic nie kosztuje. 

Pompa ciepła — kalkulacja 

Aby zamontować pompę ciepła do instalacji PV, należy przede wszystkim dokonać odpowiednich pomiarów. Zaleca się, aby instalacja fotowoltaiczna pokrywała całe zapotrzebowanie na energię w domu. Powinna mieć więc dużą moc, po to, by nie dopłacać za energię zużytą przez pompę ciepła. 

Pompa ciepła montaż 

Jesteś ciekaw, jak wyliczyć zapotrzebowanie na energię w Twoim domu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami! Podamy Ci dokładną wartość prądu w kW! 

Porada eksperta

Na podstawie dokonanej kalkulacji dopasujemy również wydajność sprężarki pompy ciepła do wyliczonej produkcji energii elektrycznej w budynku. 

Korzyści z pompy ciepła i fotowoltaiki 

Nawet jeśli wielkość instalacji PV na Twoim dachu nie jest zbyt duża, nadal możesz czerpać korzyści z połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. 

Co zyskasz dzięki uzupełnieniu instalacji o pompę ciepła?

  • lepszy komfort życia

  • zminimalizowanie wytwarzania CO2 i innych zanieczyszczeń, a także smogu

  • wzrost wartości nieruchomości 

  • niskie lub zerowe koszty ogrzewania, ciepłej wody, a także chłodzenia budynku (latem pompa ciepła może pełnić funkcję klimatyzatora).

Obsługa pompy ciepła

Korzystając z połączenia systemu fotowoltaiki z pompą ciepła, można również raz na zawsze zapomnieć o magazynowaniu opału, czy doglądania kotłowni. Z pompą ciepła i fotowoltaiką wszystkie te procesy stają się zautomatyzowane i nie trzeba poświęcać im czasu. Zarówno pompy ciepła, jak i panele PV nie zajmują również przestrzeni mieszkalnej. Na pompę ciepła wystarczy jedynie 1 m² powierzchni, a panele montowane są na dachu. 

Zerowy koszt ogrzewania pompą ciepła 

Pompa ciepła, która współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, która zużywa 1kW energii, jest w stanie wytworzyć ok. 4 kW ciepła. Sugerując się tym przykładem, w prosty sposób można stwierdzić, że pompa ciepła dostarcza nawet pięciokrotnie więcej energii z jednej jednostki prądu niż zwykły grzejnik! 

Bacząc na ten fakt, podłączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła staje się opcją godną rozpatrzenia. 

panele pv kielce

Fotowoltaika i pompa ciepła koszt 

Jako oszczędne, bezpieczne i przyjazne środowisku urządzenia pompy ciepła to duży krok w przyszłość dla inwestorów. Chociaż w początkowym etapie, wartość pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej może wydawać się zbyt wysoka (oscyluje w granicach 90 tysięcy złotych przy budynku o powierzchni max. 150 m²), to średnio po 7 latach te koszty się zwracają

Dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła 2022

Poza tym można skorzystać z dotacji, co znacznie obniży regularną cenę instalacji. Programy takie jak Moje Ciepło oraz Mój Prąd, a także Czyste powietrze i ulga termomodernizyjna to tylko niektóre z dofinansowań na fotowoltaikę i pompę ciepła. 

Ceny prądu a pompa ciepła z fotowoltaiką

O tym, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Sądząc po prognozach, w 2030 roku cena prądu najprawdopodobniej podrożeje jeszcze o 100%. Z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła żadne podwyżki cen prądu nie będą Ci straszne. Zdobądź niezależność energetyczną i postaw na ekologię!

Pompa ciepła plus fotowoltaika — realizacje BudEko 

Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda instalacja PV w połączeniu z pompą ciepła koniecznie sprawdź nasze realizacje. Korzystamy ze sprawdzonych pomp cenionych producentów takich jak: Panasonic, Mitsubishi, czy Toshiba, czyli firmy z fabryką w Polsce, która jest naszym partnerem biznesowym.