Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Czym jest serwis pomp ciepła?

Serwis pompy ciepła to proces konserwacji i kontroli, który jest niezbędny do utrzymania sprawności i wysokiej efektywności urządzenia. W przypadku pomp ciepła serwis powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku - najlepiej przed sezonem grzewczym.

Cele serwisu pomp ciepła

Celem serwisu jest nie tyle zyskanie pewności, że urządzenie pracuje prawidłowo. Dzięki cyklicznemu serwisowi pompy ciepła można przedłużyć również gwarancję sprzętu - ze standardowych 2 lat nawet na 5 lat. Dlaczego jeszcze warto często wykonywać serwis pompy ciepła?

  • Zwiększenie efektywności: Regularne serwisowanie pozwala na wykrycie i usunięcie ewentualnych problemów technicznych, co z kolei pozwala na zwiększenie efektywności urządzenia.
  • Oszczędność energii: Efektywnie działająca pompa ciepła pozwala na oszczędzanie energii i obniżenie rachunków za ogrzewanie.
    Wydłużenie żywotności urządzenia: Regularne serwisowanie może zapobiec poważnym awariom i uszkodzeniom, a to znów wpływa na lepszą eksploatację.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa: Podczas kontroli serwisant sprawdza zabezpieczenia, takie jak wentylacja i układ przeciwprzeciążeniowy, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Skoro wiemy już, jak często wykonywać serwis pompy ciepła i dlaczego warto to robić, warto skupić się również na czynnościach, jakie wykonuje pracownik serwisu pomp ciepła w ramach kontroli.

serwis pomp ciepła

Serwis pompy ciepła - jak to wygląda w praktyce?

Serwisant sprawdza m.in. następujące elementy:

  • Filtr powietrza: Filtr powietrza jest ważnym elementem w pompie ciepła, ponieważ odpowiada za oczyszczanie powietrza, które jest używane do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Podczas kontroli należy ocenić jego pracę w pierwszej kolejności.
  • Czynnik chłodniczy: W trakcie serwisu sprawdzana jest ilość czynnika chłodniczego i ciśnienie, aby upewnić się, że wszystko jest w odpowiedniej normie.
  • Sprężarka: Sprężarka jest jednym z najważniejszych elementów pompy ciepła, więc istotnym jest, aby skontrolować ją pod kątem efektywności. Serwisant powinien również sprawdzić, czy wszystkie połączenia i uszczelki są szczelne i nie ma żadnych oznak uszkodzenia.
  • System grzewczy: Serwisant powinien również zweryfikować, czy wszystkie elementy systemu grzewczego, takie jak grzejniki i rury, działają prawidłowo.
  • Kontrola bezpieczeństwa: Serwisant podczas kontroli ocenia też, czy wszystkie układy bezpieczeństwa działają właściwie, takie jak układ wentylacji i zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe.

Po wykonaniu serwisu pomp ciepła podobnie, jak na samochodowej stacji diagnostycznej, otrzymuje się raport, w którym zawarte są informacje o stanie urządzenia, a także uwagi dotyczące jego dalszej eksploatacji.

serwis pomp ciepła ekobud

Serwis pomp ciepła Panasonic, Mitsubishi, LG, Toshiba

Zakres serwisu pompy ciepła może się różnic w zależności od producenta danej pompy ciepła. Konstrukcja urządzeń Panasonic, Mitsubishi, LG czy Toshiba może się nieznacznie różnić, co wymaga zwykle dodatkowych czynności ze strony pracowników serwisu pompy ciepła. Zwykle jednak (bez względu na model) serwis pompy ciepła bazuje na układzie dolnym i górnym źródła pompy ciepła, obiegu chłodniczym, a także automatyce ustawień i parametrów.

Serwis pompy ciepła typu powietrze-woda

Warto dodać, że w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda trzeba przede wszystkim skupić się na kontroli stopnia zanieczyszczenia parownika, stanie wentylatora, a także trybie odszraniania. Ten typ pomp jest bardziej skomplikowany ze względu na zachodzący w nim transport ciepła, stąd warto sprawdzić wszystkie podjednostki, w których zachodzą procesy termodynamiczne.

Pompa ciepła Panasonic - serwis EkoBud pomoże!

Podsumowując, serwis pompy ciepła jest niezbędny do utrzymania jej sprawności i zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu użytkowania. Warto pamiętać, że regularne serwisowanie pozwala uniknąć problemów technicznych i kosztownych napraw w przyszłości, dlatego warto nie bagatelizować konieczności sprawdzania stanu pompy ciepła w swoim domu, a pamiętać o czasowym przeglądzie.

Serwis pompy ciepła powinien być, oczywiście, wykonywany przez wykwalifikowanego serwisanta, czyli osobę, która jest bezpośrednim przedstawicielem producenta, bądź pracownikiem firmy, która dystrybuuje sprzęt danej marki pomp ciepła. Odpowiednie uprawienia i wiedza są wymagane przy serwisie, dlatego warto powołać się na specjalistów i wybrać serwis pomp ciepła EkoBud. Oferujemy profesjonalną pomoc, natychmiastową naprawę usterek, a to wszystko w korzystnych cenach!

porada

Zapraszamy do kontaktu!