Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Fotowoltaika Kielce
Profesjonalne instalacje BudEko

Własna energia elektryczna - mniejsze rachunki za prąd - ekologiczny styl życia

Popularność fotowoltaiki wzrasta z każdym dniem i nie bez powodu jest aż tak promowana. Jakie jest jej działanie? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na produkcję własnej energii elektrycznej? Za tym rozwiązaniem przemawia naprawdę wiele argumentów, które przedstawimy w tym artykule.

BudEko to profesjonaliści w branży OZE (odnawialnych źródeł energii), którzy wykonali już setki instalacji fotowoltaicznych w Kielcach i okolicach. W razie jakichkolwiek niejasności serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania, doradzą i pomogą skompletować wszystkie dokumenty.

  1. Fotowoltaika - co to jest?
  2. Jak działa fotowoltaika?
  3. Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna?
  4. Co dzieje się z pozyskaną i niewykorzystaną energią?
  5. Gdzie i jak umieszcza się panele słoneczne?
  6. Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?
  7. Czym się różnią panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne?
  8. Etapy montażu instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika - co to jest?

Fotowoltaika - nazwa wywodzi się z dwóch wyrażeń z greckiego - phōs - światło i volt - napięcie (ang. photovoltaics). Proces ten opiera się na pozyskiwaniu energii z niewyczerpalnego słońca za pomocą specjalnych instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne Kielce pozyskują energię elektryczną z promieni słonecznych i przetwarzają ją na prąd. Nieskończone źródło, jakim jest słońce, zasila w ten sposób każde urządzenie w gospodarstwie domowym (lodówka, TV, pralka itp.), a także w sferze publicznej (sygnalizacja świetlna, latarnie itp.).

panele słoneczne kielce\

Jak działa fotowoltaika w Kielcach?

Przed omówieniem działania paneli, warto wiedzieć, z jakich elementów składa się każda instalacja fotowoltaiczna Kielce:

  • panele słoneczne (wytworzone m.in. z ogniw fotowoltaicznych) - pobierają energię słoneczną
  • inwerter, inaczej falownik - przekształca prąd stały na zmienny
  • akumulator z możliwością regulowania ładowania
  • liczniki zużycia energii oraz jej produkcji
  • przewody elektryczne;

Pozyskiwanie energii elektrycznej to proces, który można podzielić na poszczególne etapy. Światło, które przechwytują ogniwa fotowoltaiczne to nośnik oddziaływań elektrycznych, dzięki któremu wprawione w ruch zostają elektrony. W ten sposób uzyskujemy napięcie elektryczne. Następnie stały prąd zostaje w inwerterze przemieniony na prąd przemienny, który znany jest jako prąd z gniazdek w gospodarstwach domowych (i innych).

To innowacyjne rozwiązanie na dobre zagościło na polskich podwórkach jako jeden ze sposobów na oszczędność i wparcie środowiska. Fotowoltaika Kielce, oferowana przez BudEko to gwarancja szybkiej realizacji w pożądanym terminie oraz efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej przez wiele lat.

Fotowoltaika zapytaj eksperta

Panele fotowoltaiczne Kielce

Wykorzystanie paneli słonecznych jest ekologicznym sposobem użytkowania energii w dobie ciągłej degradacji środowiska. Fotowoltaika w Kielcach zyskuje coraz większą popularność i obecnie przeżywa swój największy rozwój. Przyczyniły się do tego - poza możliwością ochrony środowiska - stale rosnące ceny prądu, a także prostota użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika w Kielcach jest doskonałą inwestycją, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, iż na pełny zwrot kosztów trzeba poczekać nawet kilka lat.


Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna Kielce?

Ile energii musi wytworzyć instalacja fotowoltaiczna, aby pokryła zapotrzebowanie domu? Najważniejszym parametrem przy tego typu obliczeniach jest określenie ilości zużytego prądu w ciągu jednego roku. Dlatego w nowych domach jest to trudniejsze zadanie.

Na podstawie ilości zużytej energii elektrycznej oraz innych czynników (możliwych wzrostów zapotrzebowania na prąd) można ustalić przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych z Kielc. W ten sposób pobór energii nie będzie ani za wysoki, ani za niski.

Moc instalacji fotowoltaicznej Kielce zależy od:

  • wielkości dachu lub gruntu,
  • ustawienia powierzchni dachu i jego kąta nachylenia względem słońca,
  • cieni, które mogłyby padać na panele (np. drzew),

Prąd z fotowoltiaki kielce

Co się dzieje z pozyskaną energią, a co z niewykorzystaną?

Pozyskana energia elektryczna zostaje spożytkowana przez wszystkie potrzebujące prądu urządzenia w domu. Za pomocą licznika dwukierunkowego uzyskujemy pomiar energii wyprodukowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną w Kielcach oraz energię pobraną z sieci energetycznej.

Kiedy energii jest za dużo - jej nadmiar "wędruje" do sieci dystrybutorów prądu i w każdej chwili możemy ją odebrać w 80%. Jeżeli jednak wytworzyliśmy za mało prądu na pokrycie zapotrzebowania, wtedy brakująca różnica jest wyrównana przez dystrybutorów w stosunku jeden do jednego. Wszystko zależy także od indywidualnej umowy z sieciami dystrybucyjnymi.

Za mało czy za dużo mocy?

Najlepiej jest w sytuacji, gdzie moc jest dobrana w taki sposób, aby odpowiadała zapotrzebowaniu mieszkańców. Jednak nie zawsze łatwo to obliczyć, szczególnie w przypadku nowo zbudowanych budynków.

  • Za mała moc powoduje mniejszą efektywność oszczędzania na rachunku na prąd, ale okres zwrotu za inwestycję pozostaje podobny.
  • Za duża moc wiąże się z długim okresem zwrotu inwestycji i większe nakłady finansowe na jej instalację, a nadmiar energii jest utracony.


Gdzie i jak umieszcza się panele słoneczne w Kielcach?

Panele fotowoltaiczne Kielce korzystają z pokładów promieni słonecznych i za ich pomocą można sprawić, aby dom stał się niezależny energetycznie. Z tego względu panele słoneczne najczęściej umieszczane są na dachu, na nieruchomych, bezawaryjnych konstrukcjach. Bardzo często fotowoltaikę umieszcza się także na gruncie ze względu na brak możliwości instalacji na dachu.

Aby instalacja fotowoltaiczna w Kielcach mogła przekształcić promienie słoneczne na prąd, na zewnątrz musi być jasno. Aby w pełnym wymiarze wykorzystać możliwości paneli słonecznych, należy skierować je w stronę południową. Przy zwiększeniu powierzchni można manipulować położeniem instalacji na wschód i zachód. Umieszczanie paneli w stronę północną lub w miejscach, gdzie nie dociera słońce, nie ma najmniejszego sensu.

Fotowoltaika Kielce

Z czego wytworzone są ogniwa fotowoltaiczne?

Krzem jest materiałem półprzewodnikowym, który ma specyficzne właściwości i potrafi zamienić się z izolatora w przewodnik elektrycznej energii. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują specyfikację krzemu, który można podzielić na:

  1. Monokrystaliczny - uznany za najbardziej efektywny - promienie słoneczne padające na 1m² paneli fotowoltaicznych zostają przemienione w 15 procentach na energię elektryczną.
  2. Polikrystaliczny - jego osiągi wynoszą pomiędzy 13, a 16 procent.
  3. Amorficzny - osiągi przemiany energii elektrycznej w granicach 9-14%.


Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych w Kielcach?

Od czego zależy cena? Należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest obliczenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Kolejnym czynnikiem jest miejsce, w którym panele słoneczne mają się znajdować. Inaczej będzie wyglądał montaż na trawie, dachu - lub na różnych rodzajach dachu - w zależności od jego pokrycia. Aspektem dodatkowym jest też różnorodne opodatkowanie. Średni koszt montażu paneli fotowoltaicznych w Kielcach mieści się w granicach 20-40 tys. zł.

Bardzo ważnym elementem łącznego kosztu fotowoltaiki Kielce jest fakt, że przyznawane są na nie liczne dofinansowania OZE. Wynoszą one nawet do 50% kosztów, a podlegają im panele słoneczne o mocy 2-10 kW. Ulga termomodernizacyjna w tym przypadku również obowiązuje.

Rolnicy i przedsiębiorcy także mają ulgi inwestycyjne, jednak nie można z nich korzystać w przypadku podjęcia dofinansowania.

Nasi pracownicy zajmujący się montażem paneli fotowoltaicznych w Kielcach chętnie pomogą w uzyskaniu odpowiedniego wsparcia finansowego.


Kilka słów o początkach fotowoltaiki

Zasługi związane z dziedziną fotowoltaiki przypisuje się francuskiemu chemikowi i fizykowi - A. Becquerelowi. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne powstały w 1883 roku, kiedy to Becquerel odkrył powstanie siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania słonecznego. Ogniwo wykonane było z półprzewodnikowego selenu oraz cienkiej powłoki złota. Ten moment zapoczątkował trwający do tej pory rozwój systemów fotowoltaicznych, a przełomową chwilą w historii fotowoltaiki było także zastosowanie krzemu przy ich budowie.


Różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne nie produkują energii elektrycznej, służą jedynie do podgrzewania wody. 

Natomiast panele słoneczne - fotowoltaiczne pozyskują i przekształcają energię, którą można spożytkować w dowolny sposób.

Świetnym sposobem na wykorzystanie fotowoltaiki w Kielcach jest połączenie tej instalacji z pompą ciepła. Dowiedz się więcej w naszym artykule: Współpraca systemów - fotowoltaika + pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe.

Dofinansowania OZE Kielce

Panele fotowoltaiczne Kielce

Fotowoltaika czy warto?

Aby założyć instalację fotowoltaiczną na swojej nieruchomości, należy skontaktować się z firmą BudEko w celu pierwszej konsultacji. Kolejnym krokiem jest wizja lokalna polegająca na obejrzeniu miejsca montażu paneli słonecznych. Przygotowanie odpowiedniego projektu jest następnym etapem.

W tym momencie warto skorzystać z dofinansowania na odnawialne źródła energii. Nasi pracownicy chętnie pomogą załatwić wszystkie formalności. Później wykonujemy montaż całego systemu z wieloletnią gwarancją. Podłączamy wszystko do sieci głównej i gotowe! System jest całkowicie bezobsługowy.

Fotowoltaika jest wspaniałym rozwiązaniem, które pomaga chronić środowisko i zapewnia niezależność energetyczną. Niech żyją odnawialne źródła energii!

Fotowoltaika Starachowice

Nasze liczne realizacje można również spotkać w Starachowicach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj w zakładkę: Fotowoltaika Starachowice.