Fotowoltaika Kielce

Nowoczesne rozwiązania - odnawialne źródła energii

Potrzebujesz porady?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Fotowoltaika Kielce

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed montażem paneli słonecznych

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się artykułem dotyczącym odnawialnych źródeł energii, do których należy fotowoltaika. W tej części dowiesz się wielu cennych informacji, które przydadzą się w momencie planowania montażu instalacji fotowoltaicznej w Kielcach. W treści znajdą się odpowiedzi na poniższe pytania:

 1. Co to jest fotowoltaika?
 2. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
 3. Ogniwa fotowoltaiczne - z czego są stworzone?
 4. Co dzieje się z pozyskaną energią?
 5. Gdzie i jak umieszcza się panele słoneczne?
 6. Ile energii potrzebuje standardowy dom?
 7. Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?
 8. Czym się różnią panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne?
 9. Jakie są etapy założenia instalacji fotowoltaicznej?

 

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika - jej nazwa wywodzi się z dwóch wyrażeń z greckiego - phōs - światło i volt - napięcie (ang. photovoltaics). Nie ciężko zatem dojść do wniosku, że temat będzie dotyczył energii - dokładnie prądu - który generuje ogromna siła słońca.

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej zachodzi pełen proces pozyskiwania i wytwarzania energii elektrycznej z nieskończonego źródła jakim są promienie słoneczne. Dzięki temu możemy uzyskać zasilanie elektrycznie do każdego urządzenia w gospodarstwie domowym. Może być także wykorzystywana w sferze publicznej - sygnalizacji świetlnej czy oświetlenia na ulicach.

Panele Słoneczne Kielce

Wykorzystanie paneli słonecznych jest ekologicznym rozwiązaniem w dobie ciągłej degradacji środowiska. Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność  i obecnie przeżywa swój największy rozwój. Przyczyniły się do tego - poza możliwością ochrony środowiska - stale rosnące ceny prądu, a także prostota użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika jest doskonałą inwestycją, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, iż na pełny zwrot kosztów należy poczekać nawet kilka lat.

Cofnijmy się jednak na chwilę do XIX wieku.

Dofinansowania OZE Kielce

Kilka słów o początkach fotowoltaiki

Zasługi związane z dziedziną fotowoltaiki przypisuje się francuskiemu chemikowi i fizykowi - A. Becquerelowi. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne powstały w 1883 roku, kiedy to Becquerel odkrył powstanie siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania słonecznego. Ogniwo wykonane było z półprzewodnikowego selenu oraz cienkiej powłoki złota. Ten moment zapoczątkował trwający do tej pory rozwój systemów fotowoltaicznych, a przełomową chwilą w historii fotowoltaiki było także zastosowanie krzemu przy ich budowie.

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Przed zagłębieniem się w działanie paneli fotowoltaicznych, warto dowiedzieć się z jakich elementów dokładnie składa się taka instalacja:

 • panele słoneczne Kielce (wytworzone za pomocą ogniw fotowoltaicznych) - pobierają energię słoneczną;
 • inwerter, inaczej falownik - przekształca prąd stały na zmienny;
 • akumulator z możliwością regulowania ładowania;
 • liczniki zużycia energii oraz jej produkcji;
 • kable;

Pozyskiwanie energii elektrycznej to proces, który można podzielić na poszczególne etapy. Światło, które przechwytują ogniwa fotowoltaiczne to nośnik oddziaływań elektrycznych, dzięki któremu wprawione w ruch zostają elektrony. W ten sposób uzyskujemy napięcie elektryczne. Następnie stały prąd zostaje w inwerterze przemieniony na prąd przemienny, który znany jest jako prąd z gniazdek w gospodarstwach domowych (i innych).

 Fotowoltaika zapytaj eksperta

Z czego wytworzone są ogniwa fotowoltaiczne?

Krzem jest materiałem półprzewodnikowym, który ma specyficzne właściwości i potrafi zamienić się z izolatora w przewodnik elektrycznej energii. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują specyfikację krzemu, który można podzielić na:

 1. Monokrystaliczny - uznany za najbardziej efektywny - promienie słoneczne padające na 1m² paneli fotowoltaicznych zostają przemienione w 15 procentach na energię elektryczną.
 2. Polikrystaliczny - jego osiągi wynoszą pomiędzy 13, a 16 procent.
 3. Amorficzny - osiągi przemiany energii elektrycznej w granicach 9-14%.

 

Co się dzieje z pozyskaną energią? Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

Pozyskana energia elektryczna zostaje spożytkowana przez wszystkie potrzebujące prądu urządzenia w domu. Za pomocą licznika dwukierunkowego uzyskujemy pomiar energii wyprodukowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną oraz energię pobraną z sieci energetycznej.

Kiedy energii jest za dużo - jej nadmiar "wędruje" do sieci dystrybutorów prądu i w każdej chwili możemy ją odebrać w 80%. Jeżeli jednak wytworzyliśmy za mało prądu na pokrycie zapotrzebowania, wtedy brakująca różnica jest wyrównana przez dystrybutorów w stosunku jeden do jednego.

 

Za mało czy za dużo mocy?

Oczywiście najlepiej jest wtedy, kiedy moc jest dobrana w taki sposób, aby odpowiadała zapotrzebowaniu mieszkańców. Jednak nie zawsze łatwo to obliczyć, szczególnie w przypadku nowo zbudowanych budynków.

 • Za mała moc powoduje mniejszą efektywność oszczędzania na rachunku na prąd, ale okres zwrotu za inwestycję pozostaje podobny.
 • Za duża moc wiąże się z długim okresem zwrotu inwestycji i większe nakłady finansowe na jej instalację, a nadmiar energii jest utracony.

 

Gdzie i jak umieszcza się panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne korzystają z pokładów promieni słonecznych i za ich pomocą można sprawić, aby dom stał się niezależny energetycznie. Z tego względu panele słoneczne najczęściej umieszczane są na dachu, na nieruchomych, bezawaryjnych konstrukcjach.

Aby instalacja fotowoltaiczna Kielce mogła przekształcić promienie słoneczne na prąd, na zewnątrz musi być jasno. Aby w pełnym wymiarze wykorzystać możliwości paneli słonecznych należy skierować je w stronę południową. Przy zwiększeniu powierzchni można manipulować położeniem instalacji na wschód i zachód. Umieszczanie paneli w stronę północną lub w miejscach, gdzie nie dociera słońce nie ma najmniejszego sensu. 

 

Ile trzeba wytworzyć energii dla standardowego domu?

Ile energii musi wytworzyć instalacja fotowoltaiczna aby pokryła zapotrzebowanie domu? Najważniejszym parametrem przy tego typu obliczeniach jest określenie ilości zużytego prądu w ciągu jednego roku. Dlatego, jak wcześniej wspomnieliśmy - w nowych domach jest to trudniejsze zadanie.

Na podstawie ilości zużytej energii elektrycznej oraz innych czynników (możliwych wzrostów zapotrzebowania na prąd) można ustalić przybliżoną moc paneli słonecznych. W ten sposób pobór energii nie będzie ani za wysoki, ani za niski.

 

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Od czego zależy cena? Należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest obliczenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Kolejnym jest miejsce, w którym panele słoneczne mają się znajdować. Inaczej będzie wyglądał montaż na trawie, dachu - lub na różnych rodzajach dachu - w zależności od jego pokrycia. Aspektem dodatkowym jest też różnorodne opodatkowanie. Średni koszt montażu paneli fotowoltaicznych mieści się w granicach 20-40 tys. zł.

Bardzo ważnym elementem łącznego kosztu fotowoltaiki Kielce jest fakt, że przyznawane są na nie liczne dofinansowania OZE. Wynoszą one nawet do 50% kosztów, a podlegają im panele słoneczne o mocy 2-10 kW. Ulga termomodernizacyjna w tym przypadku również obowiązuje.

Rolnicy i przedsiębiorcy także mają ulgi inwestycyjne, jednak nie można z nich korzystać w przypadku podjęcia dofinansowania.

Nasi pracownicy zajmujący się montażem instalacji fotowoltaicznych w Kielcach chętnie pomogą w uzyskaniu odpowiedniego wsparcia finansowego.

 

Różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne nie produkują energii elektrycznej, służą jedynie do podgrzewania wody. 

Natomiast panele słoneczne - fotowoltaiczne pozyskują i przekształcają energię, którą można spożytkować w dowolny sposób.

 

Własna instalacja fotowoltaiczna Kielce z Bud-Eko

Aby założyć instalację fotowoltaiczną na swojej nieruchomości należy skontaktować się z firmą Bud-Eko w celu pierwszej konsultacji. Kolejnym krokiem jest wizja lokalna polegająca na obejrzeniu miejsca montażu paneli słonecznych. Przygotowanie odpowiedniego projektu jest następnym etapem. W kolejnej części nabywca może skorzystać z dofinansowania na odnawialne źródła energii. Nasi pracownicy chętnie pomogą załatwić wszystkie formalności. Później wykonujemy montaż całego systemu z wieloletnią gwarancją. Podłączamy wszystko do sieci głównej i gotowe!

Fotowoltaika jest wspaniałym rozwiązaniem, które pomaga chronić środowisko i zapewnia niezależność energetyczną. Niech żyją odnawialne źródła energii!

 

Panele słoneczne Kielce

 

panele fotowoltaiczne kielce