Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 to kolejna edycja rządowej inicjatywy, która ma na celu promować samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe. W porównaniu do poprzednich edycji Mój Prąd 5.0 rozbudowuje zakres wspieranych technologii o magazyny energii, pompy ciepła i kolektory słoneczne do ogrzewania wody.

Kiedy rozpoczął się Mój Prąd 5.0?

Nowa i, zgodnie z zapowiedziami, ostatnia edycja programu ruszyła 22 kwietnia 2023 roku. Nabór będzie trwał do 22 grudnia 2023 roku. Warto w tym miejscu dodać, że w tym roku łączna pula środków wzrosła o 400 milionów złotych. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli organ odpowiedzialny za udzielanie dotacji ogłosił też, że rząd jest skory sfinansować pozostałe projekty, w sytuacji, w której budżet uległby wyczerpaniu.

Jak skorzystać z Mój Prąd 5.0?

Aby skorzystać z dofinansowania OZE w ramach programu Mój Prąd 5.0, należy złożyć wniosek elektronicznie przez rządowy generator wniosków o dofinansowanie, dostępny na stronie NFOŚiGW.
Przygotowanie wniosku wymaga podstawowych danych osobowych oraz informacji o inwestycji, a także dołączenia kopii dokumentów potwierdzających jej realizację.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?

Program jest skierowany do trzech głównych grup inwestorów:

  • Osoby korzystające z systemu net-billingu, które dotychczas nie brały udziału w programie.
  • Osoby korzystające z systemu net-meteringu, które nie przystąpiły do programu i chcą przejść na system net-billingu.
  • Beneficjenci poprzednich edycji programu, którzy zrealizowali dotychczasowe inwestycje od 1 lutego 2020 roku.

panele PV

Potencjalne korzyści z Programu Mój Prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 oferuje znaczące, bo 50% wsparcie finansowe dla różnych grup beneficjentów. Dla osób, które do tej pory nie korzystały z programu, dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne może wynosić 6-7 tysięcy złotych w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, na którą zdecydują się poświęcić środki. Najwięcej otrzymają Ci, którzy nabędą mikroinstalacje fotowoltaiczną w połączeniu z urządzeniem zwiększającym autokonsumpcję.

Ciekawą możliwość oferuje program dla tych, którzy już brali udział w rządowym projekcie. Beneficjenci poprzednich edycji programu Mój Prąd teraz również mają okazję, by zdobyć dodatkowe środki. Wymogiem jest jednak zakup i przyłączenie instalacji od 1 lutego 2020 roku, przejście na rozliczenie w systemie net-billingu oraz zakup urządzenia, które zwiększa autokonsumpcję. Wśród tego typu sprzętów można wymienić magazyn energii czy system klimatyzacji zasilany fotowoltaiką. Wówczas takie dofinansowanie może sięgnąć maksymalnie 3 tysięcy złotych.

Co istotne, w przypadku zakupu urządzeń takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, całkowita kwota dofinansowania może wynieść nawet 58 tysięcy złotych.

panele fotowoltaiczne

Piąta edycja Mój Prąd - więcej okazji już nie będzie

Mój Prąd 5.0 to ambitna inicjatywa rządowa, która ma na celu promowanie inwestycji w technologie odnawialnych źródeł energii. Z każdą edycją program zyskiwał na popularności, pomagając coraz większej liczbie Polaków w osiągnięciu niezależności energetycznej. Jeśli więc Mój Prąd 5.0 to ostatni program tego typu - zostało Ci niewiele czasu na przygotowanie wniosku.

Jeżeli jesteś na etapie montażu instalacji, która kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0, nie czekaj z inwestycją. Pamiętaj, że dostępność środków dla prosumentów nie jest gwarantowana aż do grudnia. Fundusze mogą skończyć się lada moment, dlatego nie należy zwlekać z decyzją zbyt długo.

Wprawdzie, im wcześniej zamontujesz instalację fotowoltaiczną, tym prędzej zaczniesz też oszczędzać na kosztach energii. Pamiętaj też, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii wiąże się nie tylko z korzyściami finansowymi. To także wkład w ochronę środowiska.

Dofinansowanie OZE? Skorzystaj z pomocy EKObud!

Fachowcy z EKObud są gotowi, aby pomóc Ci w realizacji inwestycji. Powołując się na naszą wiedzę i doświadczenie, dopasujemy rozmiar instalacji do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Dodatkowo oferujemy wsparcie także w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, po to byś uzyskał dofinansowanie. 

Jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz dodatkowych informacji na temat Mój Prąd 5.0, doradcy EKObud są do twojej dyspozycji. Możesz skontaktować się z nami również telefonicznie na numer telefonu 796 407 190 lub wysłać wiadomość e-mail na adres kontakt@bud-eko.eu

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie www.mojprad.gov.pl

porada

Zapraszamy do kontaktu!