Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Pompa ciepła czy gaz? Co wybrać?

Każdy, kto planuje budowę domu już na etapie projektu, musi stanąć przed wyborem instalacji grzewczej. To samo dotyczy osób przystępujących do modernizacji.  Wybór odpowiedniego rozwiązania stał jeszcze bardziej wymagający szczególnie po wprowadzeniu tzw. Warunków Techncznych — WT 2021, które zmuszają do stosowania dużo lepszej jakości urządzeń i materiałów budowlanych.

Jeszcze do niedawna gaz był najskuteczniejszym sposobem ogrzewania domu. Drastycznie rosnące ceny sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło sprawdzać alternatywne rozwiązania, do których możemy zaliczyć pompę ciepła. Czy pompa ciepła jest przy obecnej sytuacji lepszym rozwiązaniem? Jaką instalację wybrać? Poniżej znajdziecie wszystkie cenne informacje.

Pompa ciepła — Najważniejsze informacje

Pompy ciepła to bezobsługowe urządzenia grzewcze. Pobierają ciepło z tak zwanego dolnego źródła, czyli otoczenia — powietrza, wody i gruntu, które następnie jest oddawane do górnego źródła — instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Według najnowszych danych gruntowa pompa ciepła wyróżnia się najwyższym współczynnikiem efektywności COP (Coefficient Of Performance). Im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła, tym pompa pracuje efektowniej. W Polsce jednak najczęściej można spotkać powietrzne pompy ciepła ze względu na prosty montaż i niższe nakłady inwestycyjne.

Kiedy wybrać pompę ciepła?

Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Dzięki temu, że oferta pomp ciepła jest bardzo szeroka, pozwala na dobranie odpowiedniego typu instalacji do potrzeb danego budynku bez względu na to czy jest nowy, czy czeka na modernizację. Każdy, kto decyduje się na wybór pompy ciepła, powinien połączyć ją z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym oraz fotowoltaiką. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Współpraca systemów.

Nie można również zapomnieć, że pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które z wielu przyczyn nie mogą skorzystać z sieci gazowej. Warto uwzględnić również fakt, że ogromne zbiorniki na gaz płynny niszczą walory estetyczne otoczenia. Wybór powietrznej pompy ciepła to obecnie najlepsze rozwiązanie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych a co więcej doskonale współgra z istniejącymi już instalacjami.

Zalety i wady pompy ciepła

Gaz — Najważniejsze informacje

Ogrzewanie gazem jest także bardzo popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem. Tak samo jak w przypadku pompy ciepła należy do niskoemisyjnych i zautomatyzowanych urządzeń grzewczych, które wyróżnia bezobsługowość. Kotły gazowe to urządzenia grzewcze o dużej mocy. Ich wysoka sprawność sięga nawet 100%! Wszystko to jest zasługą spalania produktów stałych jak popiół czy żużel, które w kotłach tradycyjnych uciekają przez komin, dostając się do atmosfery.

Kotły kondensacyjne tak samo jak pompy ciepła, doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Działanie kotłów jest najefektywniejsze w czasie niskich temperatur roboczych. Im wyższa temperatura wody grzewczej, tym gorsza jest sprawność kotła.

Kiedy wybrać ogrzewanie gazem?

Jeżeli chcesz ogrzewać swój dom za pomocą gazu, musisz dostarczyć do kotła paliwo. W przypadku gazu potrzebna jest specjalna instalacja — przyłącze gazu ziemnego lub instalacja zbiornikowa gazu płynnego. Jeżeli posiadamy dostęp do sieci gazowej, gaz ziemny będzie tańszy od płynnego. Wiąże się to jednak z wypełnieniem i złożeniem konkretnych wniosków o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu w rejonowym zakładzie gazowniczym. Należy liczyć się z kosztem nawet 10 tysięcy złotych za samo przyłącze. Nie zawsze ogrzewanie gazem będzie opłacalne.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła? Co wybrać?

Jak widać z naszej analizy kotły gazowe  jak i pompy ciepła mają swoje wady i zalety. Warto jednak wziąć pod uwagę, że obie instalacje są zarówno niskoemisyjne jak i wysoce zautomatyzowane.

Pompa ciepła jednak jest inwestycją, która z czasem się zwraca. Ponadto daje nam niezależność od cen gazu a dodatkowo, posiada możliwość chłodzenia oraz podłączenia z paneli fotowoltaicznymi. Największą zaletą jest jej zastosowanie wszędzie tam, gdzie tylko jest prąd. Podstawowym warunkiem ogrzewanie gazowego to istnienie sieci gazowej.

Zapyta o poradę eksperta