Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Fotowoltaika Kielce zimą


Jak działają instalacje fotowoltaiczne zimą?

Standardowo - w sezonie letnim panele słoneczne wytwarzają średnio ⅔ energii produkowanej w ciągu roku. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną o mocy:

  • 1kWp, wtedy w ciągu roku powinniśmy uzyskać około 900 kWh energii,
  • 5kWp, wtedy wartość ta powinna wynosić około 4500 kWh energii.

Czynnikami, które mają na to wpływ jest lokalizacja, ułożenie paneli względem słońca oraz intensywność promieniowania słonecznego w ciągu danego roku.

Fotowoltaika zapytaj eksperta


Kiedy panele słoneczne nie produkują energii?

Okres zimowy sam w sobie nie jest przyczyną niewydolności fotowoltaiki. Dużo większy wpływ na to ma część dnia - w nocy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, tak samo w momencie, w którym panele słoneczne całkowicie pokryte są śniegiem. Nie ma powodu do obaw - panele montowane są pod takim kątem, aby korzystając z siły grawitacyjnej śnieg sam osuwał się na dół. 


Produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną w Kielcach będzie mniejsza w miesiącach od października do lutego włącznie. Najmniej słonecznymi są pierwszy i ostatni miesiąc roku, co bezpośrednio przekłada się na pracę paneli fotowoltaicznych. Dobrą wiadomością jest specyfika paneli, które najlepiej pracują wtedy, gdy temperatura nie jest wysoka, a nasłonecznienie duże - czyli dokładnie w takich warunkach, jakie mamy zimą.

fotowoltaika kielce, panele słoneczne kielce, instalacje fotowoltaiczne kielce, panele fotowoltaiczne kielce
Czy fotowoltaika w Kielcach opłaca się zimą?

Instalacje fotowoltaiczne w Kielcach stają się coraz bardziej popularne ze względu na możliwość oszczędności na prądzie, a także z powodu chęci prowadzenia ekologicznego trybu życia. Fotowoltaika Kielce ma zdecydowanie o wiele więcej zalet, o czym przeczytać można w innych wpisach na naszym blogu.


Mimo tego, że intensywność produkcji energii zmniejsza się w zimę, nie ma powodu do obaw. W zależności od założonej instalacji (off-grid, on-grid) możemy przechowywać uzyskaną energię latem i wykorzystywać ją w miesiącach, w których panele słoneczne nie mogą wyprodukować wystarczającej ilości do zasilenia urządzeń. Nie jesteśmy na tym stratni, ponieważ najczęściej w sezonie letnim instalacja fotowoltaiczna wytwarza dużo więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć. Dlatego potem, nie ponosząc znacznych kosztów możemy wykorzystać ją latem - zgodnie z umową z siecią energetyczną.

Dofinansowania OZE Kielce


3x TAK dla instalacji fotowoltaicznych w Kielcach

Dlatego z pełnym przekonaniem możemy uznać, że montaż fotowoltaiki w Kielcach jest opłacalny nie tylko latem - a przez cały sezon! Poczytaj także o korzyściach płynących z współpracy systemów - fotowoltaiki oraz pomp ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom oszczędzamy jeszcze więcej, pomagamy w ochronie natury jeszcze bardziej i promujemy ekologiczne zachowania.