Ceny za prąd przyprawiają Cię o zawrót głowy? Sprawdź nasz artykuł o połączeniu pompy ciepła z instalacją PV i zredukuj swoje rachunki do 0 zł.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne to zgrany duet.
Inwestorzy, którzy zdają sobie sprawę z mocy tego tandemu, pozostają obojętni na wzrastające ceny prądu. Dzięki połączeniu dwóch źródeł energii w jedną instalację nie muszą płacić za prąd.
Zdawać by się mogło, że instalacja fotowoltaiki i pompy ciepła to częsty wybór wśród osób, które budują dom. Okazuje się jednak, że coraz więcej inwestorów, którzy korzystają z paneli PV decyduje się na montaż pompy ciepła. Uzupełnienie układu o brakujący element przynosi znakomite efekty. I nie mowa tu tylko o efektach grzewczych. Fotowoltaika dostarcza energię do pompy i… tym sposobem prąd nic nie kosztuje.
Pompy ciepła zapewniają bezpieczne ogrzewanie. To urządzenia zautomatyzowane, które nie wymaga większej obsługi, bo pompą ciepła można sterować nawet za pomocą swojego smartfona! Właśnie przez ten komfort i stosunkowo niskie koszty ogrzewania, pompy ciepła cieszą się ogromnym zainteresowaniem — szczególnie teraz, gdy ceny za energię drastycznie wzrosły.
Aby wytwarzać ciepło, pompy czerpią energię z odnawialnych źródeł. Z tego tez względu, różnicują się one na pompy gruntowe (pobierające energię z gruntu) i pompy powietrzne (czerpiące ciepło z powietrza).
Mimo to, że 20-30% ich energii to rezultat pracy sprężarki — czyli elementu, który jest napędzany energią elektryczną.
Pompy cieplne nie są więc w pełni niezależne energetycznie. Po połączeniu z panelami PV ulega to jednak zmianie.
Wówczas korzystają z energii słonecznej, co sprawia, że prąd nic nie kosztuje.
Aby zamontować pompę ciepła do instalacji PV, należy przede wszystkim dokonać odpowiednich pomiarów. Zaleca się, aby instalacja fotowoltaiczna pokrywała całe zapotrzebowanie na energię w domu. Powinna mieć więc dużą moc, po to, by nie dopłacać za energię zużytą przez pompę ciepła.
Jesteś ciekaw, jak wyliczyć zapotrzebowanie na energię w Twoim domu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami! Podamy Ci dokładną wartość prądu w kW!
Na podstawie dokonanej kalkulacji dopasujemy również wydajność sprężarki pompy ciepła do wyliczonej produkcji energii elektrycznej w budynku.
Nawet jeśli wielkość instalacji PV na Twoim dachu nie jest zbyt duża, nadal możesz czerpać korzyści z połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.
Co zyskasz dzięki uzupełnieniu instalacji o pompę ciepła?
lepszy komfort życia
zminimalizowanie wytwarzania CO2 i innych zanieczyszczeń, a także smogu
wzrost wartości nieruchomości
niskie lub zerowe koszty ogrzewania, ciepłej wody, a także chłodzenia budynku (latem pompa ciepła może pełnić funkcję klimatyzatora).
Korzystając z połączenia systemu fotowoltaiki z pompą ciepła, można również raz na zawsze zapomnieć o magazynowaniu opału, czy doglądania kotłowni. Z pompą ciepła i fotowoltaiką wszystkie te procesy stają się zautomatyzowane i nie trzeba poświęcać im czasu. Zarówno pompy ciepła, jak i panele PV nie zajmują również przestrzeni mieszkalnej. Na pompę ciepła wystarczy jedynie 1 m² powierzchni, a panele montowane są na dachu.
Pompa ciepła, która współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, która zużywa 1kW energii, jest w stanie wytworzyć ok. 4 kW ciepła. Sugerując się tym przykładem, w prosty sposób można stwierdzić, że pompa ciepła dostarcza nawet pięciokrotnie więcej energii z jednej jednostki prądu niż zwykły grzejnik!
Bacząc na ten fakt, podłączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła staje się opcją godną rozpatrzenia.
Jako oszczędne, bezpieczne i przyjazne środowisku urządzenia pompy ciepła to duży krok w przyszłość dla inwestorów. Chociaż w początkowym etapie, wartość pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej może wydawać się zbyt wysoka (oscyluje w granicach 90 tysięcy złotych przy budynku o powierzchni max. 150 m²), to średnio po 7 latach te koszty się zwracają.
Poza tym można skorzystać z dotacji, co znacznie obniży regularną cenę instalacji. Programy takie jak Moje Ciepło oraz Mój Prąd, a także Czyste powietrze i ulga termomodernizyjna to tylko niektóre z dofinansowań na fotowoltaikę i pompę ciepła.
O tym, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Sądząc po prognozach, w 2030 roku cena prądu najprawdopodobniej podrożeje jeszcze o 100%. Z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła żadne podwyżki cen prądu nie będą Ci straszne. Zdobądź niezależność energetyczną i postaw na ekologię!
Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda instalacja PV w połączeniu z pompą ciepła koniecznie sprawdź nasze realizacje. Korzystamy ze sprawdzonych pomp cenionych producentów takich jak: Panasonic, Mitsubishi, czy Toshiba, czyli firmy z fabryką w Polsce, która jest naszym partnerem biznesowym.