Jeżeli stoisz przed wyborem instalacji ogrzewania do swojego domu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Pompa ciepła i piec na pellet to najczęściej wybierane urządzenia przez Polaków. Sprawdź, który system jest bardziej opłacalny.
Początek sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od pogody. W Polsce zwykle zaczyna się w październiku i zmusza społeczeństwo do przemyśleń na temat zmiany sposobu ogrzewania budynków. Obecnie istnieje na rynku wiele alternatywnych rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie szkodliwych substancji dostających się do atmosfery. Kolejną sprawą jest drastyczny wzrost ceny za dostawę energii elektrycznej o 40% w stosunku do 2020 roku.
Wiele naszych klientów podnosi kwestie związane z opłacalnością pompy ciepła i pelletu. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie artykułu, który rozwieje wszystkie wszelkie wątpliwości. A więc pompa ciepła czy pellet?
Największy boom na pompy ciepła w Polsce nastąpił w 2020 roku. Według raportu PORT PC w tym samym roku zostało zamontowanych ponad 56 tys. sztuk urządzeń. Szacuje się, że do 2030 roku liczba zainstalowanych pomp wyniesie 2 mln sztuk.
Pompy ciepła to najbardziej efektywne urządzenia na rynku odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie ciepła znajdującego się w powietrzu, wodzie i gruncie wpłynęło pozytywnie na środowisko naturalne. Ponadto system cechuje tania eksploatacja i wysoka wydajność.
Funkcjonowanie pompy ciepła zależne jest również od współczynnika efektywności COP. Urządzenia muszą mieć dostęp do energii elektrycznej, a dzięki współczynnikowi można odczytać, ile energii potrzebują, a ile jej wytwarzają.
Pellet jest jednym z rodzajów paliw, który służy do ogrzania budynku. Wytwarza się go z biomasy i najczęściej ma postać granulatu — wiór i trocin. Kotły na pellet są najczęściej wybieranym typem kotłów na biomasę. Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych - SPIUG, producenci kotłów paliwowych zanotowali w IV kwartale 2020 wzrosty 10-25%. Największy udział w tej grupie miały jednak kotły na pellet.
Piec na pellet jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem. Nieskomplikowany system obsługi nie stworzy nikomu żadnych trudności. Wystarczy go włączyć przyciskiem "start".
Sposób ogrzewania domu wybiera się już na etapie budowy lub przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych. Pompa ciepła jak i piec na pellet ma swoje wady i zalety, o których wspomnieliśmy wyżej. Nie będzie jednak niespodzianką jeżeli stwierdzimy, że pompy ciepła wypadają lepiej od kotłów. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać właśnie pompy:
Obecnie na rynku działa wiele programów dofinansowania, które potrafią znacznie obniżyć koszt kupna urządzeń korzystających z OZE. Jak to jednak wygląda z pompą ciepłą i pelletem? Dowiecie się niżej:
Pompa ciepła wiedzie prym pod względem programów dofinansowania. "Czyste Powietrze", "Agroenergia" czy ulga termomodernizacyjna zrekompensuje koszty do 30 - 53 tys. złotych. Więcej informacji na temat dofinansowań znajdziecie w zakładce - Dofinansowania OZE.
Warto jednak wspomnieć, że Narodowy Fundusz jest w trakcie opracowania nowego dofinansowania "Moje Ciepło", więcej informacji usłyszycie już niebawem!
Maksymalna dotacja na piece pelletowe w programie "Czyste Powietrze" wynosi 12 tys. złotych. Urządzenie musi jednak spełniać wyznaczone standardy i nie dotyczy wszystkich modeli maszyn.
Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła, warto, abyś skonsultował to z fachowcami z EKObud! Oferuje fachowe doradztwo, projekt i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Umów się na spotkanie i czerp jak najwięcej korzyści z własnej przydomowej instalacji.