Sprawdź zasady działania, opłacalność i koszty inwestycji. Wybierz gruntowe pompy ciepła od producenta EKObud.
Czy wiesz, że do końca 2023 roku mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mają czas na wymianę kopciucha? Jeżeli zastanawiasz się jakie ogrzewanie domu wybrać, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas wpis.
Jeszcze 10 lat temu nikt nie wiedział, czym są pompy ciepła. Obecnie w Polsce sprzedaje się o 30% więcej powietrznych pomp ciepła, niż ma to miejsce w Niemczech. Polacy coraz chętniej inwestują w ekologiczne urządzenia i bez wątpienia największy wpływ na to mają dofinansowania, które pokrywają części kosztów. Bezzwrotne dotacje można uzyskać w programie "Moje ciepło", więcej na ten temat dowiesz się w naszym wpisie blogowym - Dofinansowanie pompy ciepła 2022.
Pomimo że większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, to jednak gruntowa pompa zapewnia niższy koszt ogrzewania i większą efektywność w czasie niskich temperatur. Kluczową rolę odgrywają wysokie koszty inwestycyjne, a także dłuższy i bardziej skomplikowany montaż. Wykonanie robót wiertniczych — drążenie głębokich nawet na kilkadziesiąt metrów otworów, nie zawsze jest możliwe na posesjach, ze względu na małą powierzchnię działki budowlanej. Sprawdź, jak działa gruntowa, ile kosztuje i czy warto się na nią decydować.
Zanim poznasz zasady działania gruntowej pompy ciepła w pierwszej kolejności, należy poznać jej rodzaje. Gruntowe pompy współpracują z wymiennikiem (kolektorem):
Pompa ciepła z wymiennikiem pionowym, czyli rurami polietylenowymi, wpuszczanymi w odwiert sięgają głębokości 100 metrów, a nawet więcej! W przypadku kolektora poziomego system rur z tworzywa sztucznego zakopany jest na głębokości 1,5-2 metrów pod powierzchnią terenu. Przez rury przepływa roztwór glikolu bądź alkoholu o temperaturze zamarzania -15°C.
Jeżeli chodzi zasady działania pompy, to każda z nich pobiera energię z ziemi, którą następnie przekształcają w ciepło służące do ogrzania budynku. Mimo że na rynku można znaleźć różne modele gruntowej pompy ciepła, posiadają podstawowe elementy, które są takie same w każdym urządzeniu:
Warto zaznaczyć, że pojęcie ciepłą w tym przypadku jest rozumiane nieco inaczej. Na głębokości 1 metra lub 2 zimą temperatura wynosi około 5°C. Jak to możliwe, że dostarcza do pomieszczeń temperaturę ponad 20°C? Ekologiczne urządzenia, jakimi są gruntowe pompy ciepła, posiadają rozwiązania, które pozwalają na podwyższenie temperatury. Wszystko to odbywa się za pomocą sprężarki. Ciepło, które powstaje, trafia następnie do zaworu rozprężonego, w którym następuje obniżenie ciśnienia i temperatury. Czynnik roboczy dociera do parownika, w którym jest odbierane ciepło z gruntu, dostarczane następnie do sprężarki. Ten cykl się powtarza.
Średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez gruntową pompę ciepłą, ale także powietrzną uzależnione jest od dwóch ważnych wskaźników:
Ten pierwszy oznacza średnie zużycie prądu w stosunku do ilości oddanej energii cieplnej. Im wyższy jest współczynnik COP tym pompa ciepłą, pobiera mniej energii. Przyjmuje się, że średnie COP dla pomp ciepła wynosi od 3,5 do 5 kWh. Co to więc oznacza? Z każdej 1kWh pobranej z sieci, powstaje nawet od 3,5 do 5.5 kWh energii elektrycznej.
Z kolei współczynnik SCOP oznacza średnie zużycie energii w sezonie grzewczym lub w ciągu całego roku. Zużycie energii elektrycznej w ciągu roku czy sezonu grzewczego będzie wynikiem zapotrzebowania energetycznego przez współczynnik efektywności COP.
Wpływ na cenę gruntowej pompy ciepłą ma producent, moc, region, a także zakres prac. Koszt w przypadku powierzchni domu do 150 m², mogą się wahać od 20. 000 nawet do 80.000 zł. W porównaniu z 2021 rokiem cena wzrosła o 25%. W porównaniu do powietrznych pomp ciepła koszty są wyższe od 15.000 do 20.000 złoty. Warto jednak mieć na uwadzę dofinansowania, z których skorzystać może każdy, kto spełni odpowiednie kryteria.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych gruntowe pompy ciepła mają większą efektywność w porównaniu do innych urządzeń. Stabilna praca nawet w ujemne temperatury dzięki stałej temperaturze gruntu, a także możliwość chłodzenia latem to jedne z największych zalet tych urządzeń.
Pamiętaj, że przy wyborze pompy ciepła potrzebujesz firmy, która przeprowadzi montaż urządzenia zgodnie z wszelkimi wytycznymi. EKObud to doskonały partner biznesowy, który zajmie się całym przedsięwzięciem od początku do końca. Wybierz najlepszych fachowców w województwie świętokrzyskim.