Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Program "Moje ciepło"

Jednym z filarów polityki Unii Europejskiej są kwestię związane z ekologią. Dlatego pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne uznawane są za jedne z kluczowych rozwiązań służących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Oprócz kwestii politycznych warto wziąć pod uwagę korzyści płynące dla beneficjentów tych rozwiązań. Korzystanie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł jest sposobem na zeroenergetyczny dom — bez rachunków za ciepło i prąd.

Obecnie w Polsce aż 70% domów wciąż ogrzewanych jest paliwami stałymi — najczęściej węglem. W odpowiedzi na wysoką emisję zanieczyszczeń do atmosfery powstał Program Polski Ład, w którym znalazły się między innymi kwestie związane z odejściem od finansowania kotłów na węgiel. Zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł — wody, powietrza i  gruntu jak to jest w przypadku pompy ciepła, zdominuje współczesny rynek energetyczny. Aktualnie w programie "Czyste powietrze" możesz otrzymać dotacje na pompę ciepła, ale tylko za pomocą termomodernizacji. Nowy program "Moje Ciepło" do którego nabór rozpocznie się już w I lub II kwartale 2022 roku będzie służył dotacjom do pomp ciepła w nowych domach.

  1. Program "Moje Ciepło"
  2. Dla kogo program "Moje Ciepło"?
  3. Warunki dofinansowania
  4. Jaką dopłatę otrzymasz?
  5. Od kiedy program "Moje Ciepło"?
  6. Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają większe dofinansowanie

Pompy ciepła Kielce

Program "Moje Ciepło"

Połączenie systemu pomp ciepła z fotowoltaiką to niezwykle wydajne rozwiązanie, które przekłada się na niższe rachunki za prąd i ciepło. Program "Moje Ciepło" jest konkretnym wsparciem w rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa. Wykorzystanie pomp ciepła w domach jednorodzinnych stanowi priorytetową rolę w efektywności energetycznej całego kraju. Zgodnie z europejskimi założeniami do 2030 roku pompy ciepła mają zwiększyć udział na rynku do 40% a do 2050 roku do 65%-70%. Dotacje w Programie "Moje Ciepło" będą finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego.

Dla kogo program "Moje Ciepło"?

Program skierowany jest do osób fizycznych — właścicieli i współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Istotną kwestią jest fakt, że z programu będą mogły skorzystać osoby, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu "Moje Ciepło".

Warunki dofinansowania

Program "Moje Ciepło" tak samo jak "Czyste powietrze" będzie się opierał na prostych i przejrzystych zasadach. Dofinansowanie będzie uzależnione od stanu technicznego budynku, który musi spełniać normy nowych warunków technicznych z 2021 roku. Nowo wznoszone domy mają mieć wskaźnik Ep (energii pierwotnej budynku) nie większy niż 70 kWh/(m²rok). Jest to maksymalna wartość zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. W programie Moje Ciepło zostały postawione dwa progi:

  • okres przejściowy, czyli pierwszy rok działania dofinansowanie zostanie przydzielone inwestorom, którzy budują domy o wskaźniku Ep nie większym niż 63 kWh/(m²rok);
  • w kolejnych latach wskaźnik Ep ma wynieść nie więcej niż 55kWh/(m²rok);

Pompy ciepła Kielce

Jaką dopłatę otrzymasz?

Forma wsparcia udzielana z programu "Moje Ciepło" ma być dotacja do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju pompy ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła dotacja ma wynieść maksymalnie 7 tys. złotych natomiast gruntowej 21 tys. złotych. Budżet programu "Moje Ciepło" wynosi 600 mln. złotych i pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego.

Od kiedy program Moje Ciepło?

Program został przygotowany  jesienią 2021 roku jednak pierwszy nabór wniosków ruszy już w I lub II kwartale 2022 roku.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają większe dofinansowanie

Posiadacze Kartę Dużej Rodziny otrzymają większe dofinansowanie pomp ciepła z 30 do 45%.

Dofinansowanie pomp ciepła z EKObud

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją pomp ciepła zaufaj firmie EKObud. Służymy pomocą w doborze odpowiedniego sprzętu. Ponadto zajmiemy się całkowicie kwestiami związanymi z dofinansowaniem.

Pompy ciepła Kielce