6 MITÓW DOTYCZĄCYCH POMP CIEPŁA

Pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Tak jak wszystkie urządzenia, doczekały się mitów o swoim działaniu. Zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi mitami, które obalamy w najnowszym wpisie!

6 mitów dotyczące pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu, że są energooszczędne, ekonomiczne i zautomatyzowane, zachęcają potencjalnych inwestorów do ich instalacji.  Jednak kwestią priorytetową jest fakt, że nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, jak to jest w przypadku tradycyjnych pieców.

Wśród nowych technologii zawsze powstaje wiele opinii, które dość często odbiegają od rzeczywistości. Wszystko to spowodowane jest niewiedzą lub nieprofesjonalnie przeprowadzoną instalacją.

Poznaj 6 mitów dotyczących pomp ciepła

 

  • Pompa ciepła jest bardzo głośna

    Hałas, jest jednym z najważniejszych parametrów pompy ciepła, zarówno dla instalatorów i kupujących. Źródłem hałasu są sprężarki i wentylatory. Generowany hałas, zależny jest od aktualnych warunków pracy pompy ciepła. Wraz z niższymi temperaturami na zewnątrz, rośnie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jednak z biegiem lat i wykorzystaniu nowoczesnej technologii, nastąpiły duże zmiany w wydawanym dźwięku przez te urządzenia. 

    Obecnie hałas generowany przez pompy jest o wiele niższy, niż kilka lat temu. Obecne wymogi Ministerstwa Środowiska, mówią o nieprzekraczalnym progu 40 dB(A) hałasu w zabudowie jednorodzinnej.

  • Koszty zakupu pompy są bardzo duże

    Początkowe koszty inwestycyjne rzeczywiście są wysokie. Jednak dostępne programy dofinansowania - rządowe i unijne są w stanie pokryć nawet 90% wydatków. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się w bardzo szybkim tempie, a rachunki za prąd znacząco zmaleją.

  • Pompa ciepła tylko ogrzewają pomieszczenie

    Pompy ciepła to urządzenia, które nie tylko ogrzeją dom, ale również ochłodzą pomieszczenia. Możliwości chłodzenia pompą ciepła:

         Przez odwrócenie kierunku obiegu czynnika roboczego w układzie chłodniczym. Pompy ciepła działają wtedy jak klimatyzator.

         Chłodzenie naturalne. Gdy latem temperatura gruntu lub wód gruntowych jest niższa od temperatury powietrza.

  • Zajmuje zbyt dużo miejsca

    Te urządzenia potrzebują tyle samo przestrzeni co kotły grzewcze.  Plusem jednak jest czystość i estetyka, jaką pozostawiają się w pomieszczeniu po zainstalowaniu.

  • Jest mało wydajna podczas niskich temperatur

    Należy zgodzić się z faktem,  że im niższa temperatura na zewnątrz, tym wydajność pompy ciepła jest mniejsza. Jednak temperatur osiągających -15° Celsjusza w naszym klimacie jest bardzo mało. Według badań IMiGW z 2020 roku w Polsce zachodniej temperaturę wynoszącą ponad -10° Celsjusza zanotowano tylko raz.

    Istnieją również na rynku pompy ciepła wyposażone w technologie Zubadan, które zapewnią doskonałej jakości pracę nawet przy temperaturze -30° Celsjusza. Standardowe urządzenia również poradzą sobie z niskimi temperaturami, jednak lepiej zainwestować w wysoce zaawansowane technologie, które podczas niskich temperatur będą skuteczne.

  • Pompa sprawdzi się tylko w nowych budynkach

    Pompy ciepła są polecane nie tylko do nowych budynków, ale również i tych modernizowanych. W zależności od rodzaju kotła mogą go zastąpić, lub wspomóc jego pracę.

Pompy ciepła

Jak widzicie, pompy ciepła Kielce to urządzenia funkcjonalne. Świetnie działają w niskich temperaturach i nie należy kierować się mylnymi opiniami, które jedynie szkodzą tym urządzeniom. System pomp ciepła dominuje nad innymi urządzeniami grzewczymi pod wieloma czynnikami.

 

Instalacje fotowoltaiczne
oraz pompy ciepła

+48 796 407 190
kontakt@bud-eko.eu

Realizacja: Agencja SEMLife. SEO Kielce

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną inwestować w przyszłość, oszczędzać na rachunkach za energię i troszczyć się o nasze środowisko. 

Grzegorz Słoma & Urszula Pięta