Magazynowanie energii z fotowoltaiki

Dowiedz się, jak można magazynować nadwyżkę energii elektrycznej z fotowoltaiki. Akumulatory? A może superkondensatory? Wszystko zależy od Ciebie!

Jak magazynować energię słoneczną?

Czy Twoja instalacja fotowoltaiczna wytwarza nadwyżkę energii elektrycznej? A może chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz ją magazynować? Posiadanie niezależnego i samowystarczalnego systemu energetycznego w gospodarstwie domowym i firmie to marzenie wielu inwestorów. Najważniejszą rolę odgrywa autokonsumpcja, czyli zużywanie na bieżąco wytworzonej energii. Pomimo prawidłowo zamontowanej  instalacji i dopasowanej do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości w wielu przypadkach dochodzi do wytworzenia wolumenu energii, którego nie jest się w stanie zużyć. Wpływ na to mają sprzyjające warunki pogodowe jak i również fakt, że większą część dnia mieszkańcy domu przebywają w pracy, w szkole.

Praca systemów fotowoltaicznych zwykle nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości prądu, która pokryłaby zapotrzebowanie budynku. Latem natomiast dość często dochodzi do nadprodukcji energii. Każdą nadwyżkę można zużytkować na wiele sposób. Jak więc magazynować energię słoneczną? Czy istnieje rozwiązanie, które pogodzi pracę modułów latem i zimą? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

  1. Po co magazynować energię z fotowoltaiki?
  2. Net-metering
  3. Magazynowanie energii w akumulatorach
  4. Magazynowanie energii Superkondensatory
  5. Inne sposoby zużycia wyprodukowanej energii
  6. Czy magazynowanie energii się opłaca?
  7. Fotowoltaika z EKObud

Po co magazynować energię z fotowoltaiki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta — po to, by jej nie stracić. Jeżeli Twoja instalacja wyprodukowała zbyt dużą ilość energii elektrycznej, zostanie ona przekazana do sieci elektroenergetycznej. Prosument ma 12 miesięcy na to, by ją wykorzystać w innym przypadku, wytworzony przez własną instalację prąd przepadnie. Dlatego tak ważne jest by, korzystać z dostępnych na rynku magazynów energii.

Magazynowanie energii z modułów fotowoltaicznych pozwala na to, by w kontrolowany sposób optymalizować życie prądu przez mieszkańców danej nieruchomości. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu wpływa na pozyskanie dużych oszczędności. Nie można również zapomnieć o awaryjnym źródle zasilania. Wiele systemów zabezpiecza nieruchomość przed nagłymi przerwami w dostawie prądu. To bardzo ważne szczególnie dla przedsiębiorstw, w których brak zasilania może przynieść ogromne straty.

Magazyny energii to odpowiedź na systematycznie rosnące ceny energii elektrycznej. Magazynowanie własnego prądu pozwoli na osiągnięcie niezależności i uwolnieniu się od największych dystrybutorów energetycznych.

Net-metering

Net-metering to system upustów, z którego może korzystać każdy, kto jest prosumentem. Jeżeli więc posiadasz instalację fotowoltaiczną do 50 kW, możesz zużyć całą wyprodukowaną energię lub wprowadzić ją do magazynów, a następnie otrzymać upust. System net-metering pozwala na przechowanie energii przez okres 365 dni. Warto zaznaczyć, że wartość upustu uzależniona jest od wielkości instalacji.

Przykład:

  • Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej jest do 10kW, upust wynosi 0,8 kWh za każdy 1kWh wprowadzonej do sieci.

System ten sprawia, że prosument nie traci nadwyżek wyprodukowanej energii, a magazynuje ją za pomocą akumulatorów. Upusty powodują, że inwestycja w fotowoltaikę jest jeszcze bardziej opłacalna. Optymalny wybór instalacji i dopasowanie w odpowiedni sposób warunków net-meteringu sprawią, że rachunki za prąd będą niskie.

Magazynowanie energii w akumulatorach

Najczęściej fotowoltaika Kielce działa w systemie on-grid, czyli jest przyłączona do sieci energetycznej. Możliwe jest również korzystanie z systemu off-grid, jednak oddawanie nadwyżek do sieci przekraczających zużycie energii mieszkańców nie jest możliwe. W tym systemie natomiast magazynowanie energii może odbywać się za pomocą akumulatorów.

Akumulatory posiadają określone parametry i pojemność. Nadwyżki prądu wytworzonego przez ogniwa, przekazywane są z falownika nie do sieci a właśnie do magazynów energii — akumularorów. Głównie stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe. Coraz częściej można jednak zaobserwować wybór nowoczesnych akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych, których parametry zapewniają dłuższe użytkowanie od wyżej wymienionych baterii.

Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach to doskonałe rozwiązanie, by stać się niezależnym i uniknąć strat energii. Warto jednak zaznaczyć, że należy zagospodarować specjalne miejsce na magazyny na przykład w piwnicy czy kotłowni.

Fotowoltaika Kielce

Magazynowanie energii Superkondensatory

Słyszałeś kiedyś o Superkondensatorach? To bardzo podobne urządzenia do akumulatorów różnią się jednak większą gęstością przechowywanej energii. To znaczy, że mogą przechować o wiele większą moc na przykład z farm fotowoltaicznych. Warto jednak zaznaczyć, że superkondensatory tak samo jak akumulatory dość szybko tracą swoje właściwości.

Inne sposoby zużycia wyprodukowanej energii

Nie tylko przechowywanie prądu w magazynach może odnieść sukces. Nadwyżka energii elektrycznej może być wykorzystana na inne sposoby. Do najczęstszych pomysłów należy między innymi podgrzewanie wody użytkowej, zasilanie pompy ciepła czy klimatyzacji. Nie można również zapomnieć o ładowaniu samochodu elektrycznego. Energia pozyskana z fotowoltaiki pozwoli na szybkie ładowania auta bez konieczności odwiedzania stacji zasilanych prądem DC.

Czy magazynowanie energii się opłaca?

Zmiany w systemie rozliczeń energii elektrycznej produkowanej przez fotowoltaikę zapoczątkowane w 2022 roku sprawiają, że właściciele instalacji fotowoltaicznych powinni skorzystać z domowych magazynów energii. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zakup akumulatorów jest bardzo kosztowny, jednak inwestycja jest wciąż bardzo opłacalna.

Fotowoltaika Kielce z EKObud

Mimo że magazynowanie energii jest doskonałym rozwiązaniem dla nadwyżek prądu, warto wybrać specjalistów, którzy dobiorą systemy fotowoltaiczne dopasowane do potrzeb użytkowników. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak produkcja własnego prądu wykorzystywana na bieżąco. Eliminuje to wszystkie straty. Zaufaj EKObud — partnerowi z dużą wiedzą i doświadczeniem.

 

Fotwoltaika Kielce

 

Instalacje fotowoltaiczne
oraz pompy ciepła

+48 796 407 190
kontakt@bud-eko.eu

Realizacja: Agencja SEMLife. SEO Kielce

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną inwestować w przyszłość, oszczędzać na rachunkach za energię i troszczyć się o nasze środowisko. 

Grzegorz Słoma & Urszula Pięta