OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe to popularne hasło w dziedzinie grzewczej, jednak wiele osób nie do końca wie do czego służy, jak się je zakłada i jak dokładnie działa. Poznaj fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego. Zapraszamy do lektury, która odpowie na wszystkie najważniejsze pytania.

Ogrzewanie podłogowe - co to jest?

O ogrzewaniu podłogowym zapewne słyszymy często. Jednak nie wszyscy dobrze wiedzą do czego służy i jakie ma zadanie. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Oznacza to, że 70% energii jest oddawane przez promieniowanie, a tylko 30% przez konwencję. Dzięki niemu uzyskujemy równomierny rozkład temperatury. Ciepło jest przekazywane otoczeniu przede wszystkim drogą promieniowania. Najwyższa temperatura występuje przy podłodze, a najniższa – pod sufitem.

Aby skorzystać z ogrzewania podłogowego w Kielcach należy najpierw obliczyć parametry na podstawie jego zapotrzebowania dla całego budynku i poszczególnych pomieszczeń. Przed wykonaniem instalacji potrzebny jest szczegółowy projekt, dzięki któremu cały proces przebiegnie bez problemów.

Ogrzewanie podłogowe często jest traktowane jako ogrzewanie wspomagające. Najczęściej stosowane jest w nowych pomieszczeniach. Ma to istotne znaczenie ze względu na wysokość pomieszczeń. Przy ogrzewaniu podłogowym stropy mają bowiem większą grubość, należy więc inaczej rozplanować odległości między stropami, jeżeli chcemy otrzymać niezmienioną wysokość pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe możemy również zainstalować w pomieszczeniach, których przeprowadzamy remont.  Wysokość pomieszczeń ulega wtedy obniżeniu. W przypadku stosowania mat i folii grzewczych grubość stropu może być mniejsza. Ich stosowanie jest szczególnie celowe przy instalacji ogrzewania podłogowego w obiektach już istniejących.

 

Jakie są typy ogrzewania podłogowego?

Do ogrzewania podłogowego możemy zaliczyć trzy typy:

  • ogrzewanie elektryczne;
  • ogrzewanie wodne;
  • ogrzewanie powietrzne;

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

To najczęściej wybierany typ ogrzewania podłogowego, które będzie spełniało swoją funkcję jeżeli zostanie dobrze założone i zaizolowane. Dzięki temu, że poniesiesz żadnych strat ciepła związanych z różnicą temperatur. Takie rozwiązanie grzewcze posiada wiele zalet:

  • Po pierwsze podłoga staje się grzejnikiem. Dzięki czemu możesz zrezygnować z szpetnych grzejników.
  • Po drugie koszty instalacje są niskie. Mogą być równe lub mniejsze niż przy ogrzewaniu tradycyjnym.
  • Po trzecie nie wymaga ono żadnych konserwacji.

 

Ogrzewanie podłogowe wodne

To system rur grzejnych z tworzyw sztucznych ale również metali. Przed montażem również należy wykonać dokładny projekt, jednak ten musi być bardzo dopracowany ze względu na fakt, że powierzchnia na której będzie zainstalowane jest ograniczona. Instalacja Musi być w pełni odsłonięta, nie mogą być na niej meble czy dywany, ponieważ jest wtedy mniej wydajna.

 

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

To najnowsza metoda, która została opracowana w Szwecji. Otwiera przed nami nowatorskie możliwości użytkowania. Umożliwia ono przenikanie wilgoci do betonu i stabilizuje temperaturę. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest w kanałach, które są zatopione w płycie fundamentowej. Podczas jego projektu, należy wziąć pod uwagę chłodne pomieszczenia jak spiżarnia, ale również ciepłe jak pokoje dzieci. Należy dokładnie przemyśleć przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń na zapotrzebowanie w nich ciepła.


Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym

Na pewno wiele z Was słyszało opowiadania o ogrzewaniu podłogowym jakie jest drogie bądź niezdrowe. Emituje pole elektromagnetyczne i jest szkodliwe dla zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem o faktach i mitach na temat ogrzewania podłogowego. Wytłumaczymy dlaczego to najlepsza opcja!

To drogi i trudny w obsłudze system - MIT
Wcale nie! System ten jest zaprogramowany. Pracuje tak, jak sami go ustawicie. Zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania temperatury. Rachunki za wodę wcale nie są wyższe od tradycyjnego ogrzewania wody, a ustawienie instalacji jest bardzo proste.

Podłogówka szkodzi alergikom - MIT
Nie, nie, nie. Podłogówka i czystość w domu to jedność. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury, dodatkowo minimalizuje cyrkulację powietrza. Dzięki temu minimalizuje cyrkulację powietrza, kurz i bakterie nie wytwarzają się tak szybko. Ponadto dba o odpowiednią wilgotność.

Zdrowe ogrzewanie - FAKT
Dzięki temu, że ogrzewanie jest równomiernie rozłożone odpowiada to prawidłowemu funkcjonowaniu człowieka, czyli cieplej przy stopach a chłodniej przy głowie. Środowisko w niej jest zdrowsze, przez co nam się lepiej oddycha.

Od ogrzewania puchną stopy - MIT
To jeden z największych mitów. W przeciwieństwie do grzejników, zapewniają równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. Najcieplejszą strefę tworzą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. 29 stopni, przy gołych stopach sprawia wrażenie przyjemnego ciepła.

Swoboda aranżacji wnętrz - FAKT
To prawda. Najważniejszą kwestią jest fakt, że niepotrzebne są grzejniki i można się ich pozbyć. To bardzo wysoki koszt, który podczas instalacji ogrzewania może ominąć. Dzięki temu, posiadacie dużą swobodę aranżacji.

 

Komfort dzięki ogrzewaniu podłogowemu

Ogrzewanie podłogowe jest podstawową instalacji w domu. Wpływ na to ma wiele czynników. Jednak pierwsze co przychodzi do głowy, to ogromny komfort użytkowania. Siedząc w mroźne wieczory, wspaniale jest rozkoszować się podłogą, która emituje subtelne ciepło. Musisz jednak wiedzieć, że przed ostateczną decyzją montażu ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę ocenę fachowców, którzy pomogą Ci dobrać prawidłową instalację i jej rozmieszczenie.

Instalacje fotowoltaiczne
oraz pompy ciepła

+48 796 407 190
kontakt@bud-eko.eu

Realizacja: Agencja SEMLife. SEO Kielce

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną inwestować w przyszłość, oszczędzać na rachunkach za energię i troszczyć się o nasze środowisko. 

Grzegorz Słoma & Urszula Pięta