Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Wylewki anhydrytowe - co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach stosuje się już nie tylko popularne wylewki cementowe, ponieważ powoli ustępują miejsca nowoczesnym wylewkom anhydrytowym.

Powstają z odwodnionego gipsu zwanego anhydrytem. Wymiary:

  • Podkład związany z podłożem ma 1-2,5 cm grubości,
  • niezwiązany – 2,5-3 cm,
  • pływający (oddzielony od elementów konstrukcyjnych budynku taśmami lub przekładkami dylatacyjnymi) – 3,5-5cm.


Zalety wylewek anhydrytowych

Jedną z zalet wylewek anhydrytowych jest możliwość uzyskania niemal idealnie równej i gładkiej powierzchni. A wszystko to dzięki płynnej konsystencji mają one właściwości samopoziomujące. Nie wymagają nawet szlifowania. Ma to wpływ na mniejszy koszt prac wykończeniowych oraz znacząco skracają ich czas wykonania. Wylewki anhydrytowe w Kielcach cechuje szybka realizacja. Nie ma znaczenia czy pomieszczenie jest małe czy duże. Wszystko to odbywa się przy stosunkowo niewielkich nakładach robocizny.

 

Szybkoschnące wylewki anhydrytowe

Bardzo ważną cechą jest krótki czas wysychania. Uzależniony on jest od trzech podstawowych czynników: grubości wylewki, temperatury otoczenia oraz cyrkulacji powietrza. Duża wytrzymałość wylewek anhydrytowych sprawia, że ich grubość nie jest duża – np. w przypadku podłogi ocieplanej styropianem może to być tylko 35 mm.

Polecamy, aby już po dwóch dniach po wykonaniu wylewki wietrzyć pomieszczenie. Dzięki przeciągom wylewka szybciej wyschnie i nie powstaną na niej niechciane pęknięcia. Jeżeli zastosujesz je na ogrzewaniu podłogowym, zapewniamy, że już po 7 dniach możesz przejść do włączenia instalacji.

Bez dylatacji i odkształceń

W przeciwieństwie do wylewek cementowych, wylewki anhydrytowe nie wymagają dylatowania. Ma to duży wpływ na wykończenie podłogi oraz nie psuje jej wyglądu przez profile dylatacyjne. W wylewkach anhydrytowych nie występują również żadne odkształcenia. Mają one płynną konsystencję i naprężenia bez pęknięć.

 

Jak przygotować podłoże?

To wszystko w pierwszej kolejności zależy od systemu, w jakim wykonany wylewkę anhydrytową. Podłoże powinno być przede wszystkim stabilne i trwałe. 

  • Powierzchnia powinna być oczyszczona z wszystkich zabrudzeń. Należy zadbać także o to aby była sucha. 
  • Wszystkie szczeliny należy wypełnić i dokładnie wyrównać.
  • Jeżeli rozłożona jest izolacja lub papa, powinno się ją ułożyć starannie, aby wilgoć nie przeniknęła do gruntu.
  • Styropian należy ułożyć szczelnie, dociskając dokładnie do siebie każdy z elementów. Ponadto powinien być on twardy. 
  • Aby było możliwe dokładne ułożenie styropianu, należy wcześniej wykonać pierwszą wylewkę przy pomocy chudego betonu.

Jeżeli zadbamy o dobrze przygotowane podłoże, zapewniamy, że wykonanie wylewki anhydrytowej odbędzie się sprawnie i szybko. Jeżeli natomiast powstaną jakiekolwiek błędy wykonawcze, odbije się to na jakości jastrychu anhydrytowego.