Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Posiadanie własnej elektrowni opierającej się na działaniu paneli fotowoltaicznych to przyszłościowy pomysł na inwestycje w każdym zakątku świata. Farmy fotowoltaiczne to nie tylko przyjazne rozwiązanie dla środowiska, ale również znakomity sposób na lokowanie kapitału. W Polsce farmy dopiero zaczynają zdobywać popularność, dlatego warto jest nieco przybliżyć kwestie z nimi związane. 

  1. Czym jest farma fotowoltaiczna?
  2. Wykorzystanie farmy fotowoltaicznej
  3. Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
  4. Dofinansowania na budowę farmy fotowoltaicznej
  5. Pomoc ekspertów

1. Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne w przeciwieństwie do domowych instalacji są montowane na większą skalę - obejmują nawet kilka hektarów. Zazwyczaj układane są w rzędach na gruncie, w miejscu z doskonałym nasłonecznieniem, skierowane na południe. Ich zadaniem jest generować jak największą ilość światła słonecznego po to, by następnie móc go przechowywać w specjalnych akumulatorach lub przekazać bezpośrednio do sieci. 

Największa farma w Polsce o mocy 70 MW, zbudowana z 155.000 modułów i znajduje się Brudzewie.

Jaka jest różnica pomiędzy mikroinstalacją a farmą fotowoltaiczną?

Fotowoltaika Kielce

2. Wykorzystanie farmy fotowoltaicznej

Farmy fotowoltaiczne zdają egzamin w momencie, kiedy konieczne jest wyprodukowanie dużej ilości energii. Najczęściej farmy zasilają korporacje oraz miasta. Przykładem miast zasilanych w 100% energią z odnawialnych źródeł energii jest Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i La Paz w Meksyku. W Polsce również mamy powody do dumy. Kisielice, około 7 tysięczne miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim korzysta przede wszystkim z energii słonecznej i wiatrowej. 

Produkcja energii może być również przekazana do sieci energetycznej i dostarczona do odbiorców. 

3. Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Utworzenie własnej farmy fotowoltaicznej wiąże się z szeregiem formalności, które mogą spowodować zawrót głowy u niejednego przedsiębiorcy. Taka czynność wymaga znalezienia wykonawcy, który od początku do końca zajmie się realizacją inwestycji. Sprawdź jakie etapy czekają przed przyszłym inwestorem własnej elektrowni. 

Lokalizacja

Wybór odpowiedniej lokalizacji ma nadrzędne znaczenie ze względu na ilość światła słonecznego, jaka musi dotrzeć do paneli. Optymalne położenie inwestycji wpływa na produkcje dużej ilości prądu, szybki zwrot inwestycji i przede wszystkim opłacalność. Na instalacje paneli nie ma znaczenia jakość gleby. Warto rozejrzeć się po nieużytkach. 

Bardzo ważną kwestią jest również posiadanie w niedalekiej odległości od działki sieci niskiego lub średniego przepięcia. Wpływa to pozytywnie na wszelkie decyzje związane z zawarciem umowy.

Jaka odległość od zabudowań farmy fotowoltaicznej?

Jeżeli chodzi o odległość od zabudowań, należy ją wybudować w odległości co najmniej 100 metrów budynków mieszkalnych, a to za sprawą inwertera — najgłośniejszego elementu instalacji.

Formalności

Pozwolenia na budowę, koncesję i decyzje środowiskowe to formalności, z którymi trzeba się liczyć w przypadku budowy farmy fotowoltaicznej. Należy wziąć pod uwagę również szereg ustaw, przepisów i rozporządzeń. Wiele inwestycji nie zostało stworzonych przez plan zagospodarowania przestrzennego, który nie pozwala na zużytkowanie terenu w taki czy inny sposób. 

Zbyt duży natłok informacji i obszerna dokumentacja, może zniechęcić niejednego inwestora, dlatego warto, jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy znając branże od podszewki, przejdą sprawnie przez wszystkie formalne sprawy.

Rodzaj paneli

Wybór odpowiednich paneli ma ogromny wpływ na funkcjonowanie farmy. Dzięki temu, że na rynku znajdziemy szeroką gamę modułów, dostosujemy je do warunków na farmie fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że tak ogromne inwestycje muszą mieć możliwość gwarancji czy kompleksowe wsparcie serwisowe. Wybierajmy panele od sprawdzonych producentów.

 

4. Dofinansowania na budowę farmy fotowoltaicznej

Na rynku istnieje wiele dofinansowań OZE, które skierowane są nie tylko do osób prywatnych, ale również inwestorów. Dotacje to zawsze dobry sposób na to, aby sobie pomóc. Znajomość wszelkich programów rządowych, unijnych i regionalnych to klucz otwierający drzwi do budowy własnej elektrowni.

Fotowoltaika Kielce

5. Pomoc ekspertów

 Jeżeli pragniesz iść z duchem czasu i realizować ambitne pomysły, zapraszamy do współpracy. Firma EKObud, pomoże Ci w osiągnięciu jak największych korzyści z pomocą instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do kontaktu.

 Instalacje fotowoltaiczne Kielce