Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Rosnąca popularność instalacji energetycznych przyczyniła się do stworzenia całkiem nowej oferty na polskim rynku ubezpieczeń. Ochrona na wypadek kradzieży czy uszkodzeń armatury ciepłowniczej to gwarancja sprawnie działających instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne posiadają w swojej budowie zabezpieczenia AC i DC chroniące przed zwarciami i przepięciami, krótko mówiąc, pożarem inwertera i modułów. Wiele producentów oferuje niepalne panele fotowoltaiczne, które mają zażegnać problem związany z pożarem instalacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wybuch pożaru dosięga nie tylko moduły PV, ale również dachu, na którym są zamontowane.

Jeżeli zastanawiasz się jeszcze nad ubezpieczeniem instalacji, zaprezentujemy Ci prosty przykład, który rozwieje Twoje wątpliwości.

 • Koszt jednego panelu słonecznego - 700-1000 zł
 • Koszt instalacji dla przeciętnego domu jednorodzinnego - 30 000 tys. zł
 • Koszt budowy/zniszczenia dachu - 70 000-100 000 tys. zł
 • Koszt rocznego ubezpieczenia instalacji - 300-600 zł

 Jak widać na powyższym przykładzie, ubezpieczenie fotowoltaiki jest tak samo ważne jak koszty związane z kupnem czy instalacją modułów.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Zakres ochrony fotowoltaiki różni się w zależności od oferty firm ubezpieczeniowych. Nie można opierać się jedynie na wyładowaniach atmosferycznych powodujących pożary, ale również innych czynnikach, na które nie mamy wpływu. Brak ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej prowadzi do poważnych konsekwencji finansowych. Ochrona może dotyczyć fotowoltaiki i domu oraz samej instalacji.

Szkody, jakie obejmie ubezpieczenie to:

 • pożary
 • kradzieże
 • akty wandalizmu
 • awarie mechanizmów
 • upadek drzew i masztów
 • uszkodzenia w wyniku wyładowań atmosferycznych, huraganu, gradu, śniegu, powodzi (zajrzyj do naszego wpisu na temat fotowoltaiki i powodzi!)
 • eksplozja

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy, dlatego im więcej zagrożeń obejmie ubezpieczenie tym lepiej. 

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli słonecznych?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej w swojej ofercie posiadają ochronę instalacji fotowoltaicznej w polisach mieszkaniowych. Oferty różnią się od siebie w znacznym stopniu przez możliwość dopasowania ubezpieczenia do preferencji klientów. Ubezpieczenia fotowoltaiki zaczynają się od ochrony samodzielnego produktu po pakiet medyczny. Każdą polisę można rozszerzyć o kolejne dodatki. Średnia stawka ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych to koszt w przedziale 300-600 zł rocznie.

Wpływ na bezawaryjność fotowoltaiki ma prawidłowo przeprowadzona instalacja. Pomimo nielicznych nieszczęśliwych zdarzeń losowych występujących w Polsce, warto ochronić instalacje, wykupując dodatkowe ubezpieczenia po to, by nie stracić poniesionych nakładów i generować oszczędności przez wiele lat.

Fotowoltaika Kielce

Ubezpieczenie pomp ciepła

Pompy ciepła tak samo jak fotowoltaika mogą doznać awarii. Ubezpieczenie pomp ciepła dotyczy klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i wiąże się przede wszystkim z ryzykiem kradzieży. Należy jednak wiedzieć, że ubezpieczenie przed kradzieżą nie dotyczy instalacji zamontowanych przy stodołach, altankach i domkach letniskowych. Kradzieże pomp ciepła na terenie domków letnich zdarzały się zbyt często i przynosiły dużą stratę towarzystwom ubezpieczeniowym, dlatego zdecydowano o wycofaniu ich z oferty ubezpieczeniowej. 

Aby móc wykupić ubezpieczenie na pompę ciepła należy spełnić 2 warunki. 

 1. Instalacja musi być przetestowana i w pełni działać. Agent ubezpieczeniowy musi posiadać jej pełną dokumentację, która potwierdzi zdolność do pracy.
 2. Urządzenie musi być przytwierdzone do budynku i gotowe do działania. Ubezpieczenie nie dotyczy domów na etapie budowy.

Jak samodzielnie ochronić instalacje?

Oprócz dostępnych polis warto ochronić instalacje, montując system alarmowy. Stosując czujki zewnętrzne i przemieszczeniowe nastąpi szybki odzew w momencie zbliżenia się kogoś do budynku. Oprócz pompy ciepła warto ochronić całą posesję, w celu zwiększonej ochrony. 

 Jeżeli chcesz uzyskać informacje dotyczące ubezpieczenia, napisz lub zadzwoń do nas, klikając w zakładkę, kontakt.