Słowniczek instalacji fotowoltaicznych
Polikryształy?Bus Bar? Off-Grid? Jeżeli nie wiesz co oznaczają te terminy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
To czym jest i do czego służy fotowoltaika każdy już dobrze wie. Z roku na rok liczba zainstalowanych paneli wzrasta. Dla porównania w 2020 roku zostało zamontowanych ok. 2151 MWp co wyprzedziło fotowoltaikę z 2019 roku o 300%.
Nie wszyscy jednak rozumieją pojęcia odnoszące się do paneli fotowoltaicznych, dlatego zdecydowaliśmy, że przybliżymy wam nieco najważniejsze z nich:
Falownik/Inwerter
To urządzenie, którego głównym zadaniem jest zmiana napięcia stałego na napięcie przemienne DC→ AC. Prąd powstały w ogniwach fotowoltaicznych zostaje przekształcony na ten, który wykorzystujesz w swoim domu
Polikryształy
To moduły fotowoltaiczne, które zbudowane są z ogniw polikrystalicznych powstałych z wykrystalizowania się monokryształów na przykład krzemu. Budowa modułów przekłada się na kolor ogniw, który najczęściej jest jasnoniebieski. Mają prostokątny kształt.
Monokryształy
To moduły fotowoltaiczne, które zbudowane są z ogniw monokrystalicznych powstałych z jednego monokryształu. Charakteryzują się ciemna lub czarną budową o zaokrąglonych brzegach.
Full Black
To monokrystaliczne moduły, które posiadają ramkę w kolorze czarnym. Nie przekłada się to na pracę instalacji a jedynie na efektywniejszy wygląd na dachu.
Off-Grid
Instalacja fotowoltaiczna, które nie jest przyłączona do sieci energetycznej. Zwykle stosowana jest z akumulatorami ze względu na brak możliwości sprzedaży nadwyżki energii do sieci.
On-Grid
Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci energetycznej.
Bus Bar
Ogniwa z których składają się panele słoneczne są połączone ze sobą cienką, metalową taśmą nazywaną Bus Bar. Jej głównym zadaniem jest przewodzenie prądu fotoelektrycznego. Najczęściej w panelach fotowoltaicznych stosuje się 2 Bus Bary na ogniwo, jednak dostępne są różnie wersje 9 BB.
STC - Standard Test Conditions
Standardowe warunki testowe w których testowanie są wszystkie panele fotowoltaiczne w celu określenia ich mocy i właściwości.
Bifacial
To inaczej panele obustronne, które mogą produkować prąd z jednaj jak i z drugiej strony. Dzięki temu wytwarzają więcej energii niż tradycyjne moduły.
Absorcja
Pochłanianie promieni słonecznych przez moduły fotowoltaiczne.
Optymalizator mocy
To urządzenie elektroniczne, które jest zainstalowane przy modułach fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest wymuszanie pracy paneli w przypadku zacienienia, które negatywnie wpływa na ich prace.
Diody bocznikujące
Ochraniają instalacje fotowoltaiczną przed negatywnymi skutkami zacienienia przez wyłączenie zacienionego panelu. W ten sposób zostaje zredukowana strata całej instalacji.
H-Cut - Half Cut Cells
To moduły, które ograniczają stratę mocy paneli słonecznych ze względu na ich mniejszą powierzchnie. Technologia H-Cut dzieli panele na pół zwiększając ich liczbę ale zmniejszając stratę mocy.
Oczywiście to nie wszystkie pojęcia z tej dziedziny, wybór nie był prosty jednak są to najbardziej użyteczne terminy, które przydadzą się każdemu kto chce stać się posiadaczem fotowoltaiki lub już nim jest! Jeżeli według Ciebie brakuje jakiegoś pojęcia, napisz do nas - kontakt@bud-eko.eu.
najnowsze artykuły

Serwis pomp ciepła - na czym to polega?

Pompa ciepła - czy warto?

Ogrzewanie podłogowe wodne - nowoczesne i korzystne rozwiązanie

Pompa ciepła plus fotowoltaika

Pompa ciepła - 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jaki grzejnik do pompy ciepła?

Obowiązek wymiany pieca

Jak działa gruntowa pompa ciepła?
