Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Słowniczek instalacji fotowoltaicznych

Polikryształy?Bus Bar? Off-Grid? Jeżeli nie wiesz co oznaczają te terminy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

To czym jest i do czego służy fotowoltaika każdy już dobrze wie. Z roku na rok liczba zainstalowanych paneli wzrasta. Dla porównania w 2020 roku zostało zamontowanych ok. 2151 MWp co wyprzedziło fotowoltaikę z 2019 roku o 300%

Nie wszyscy jednak rozumieją pojęcia odnoszące się do paneli fotowoltaicznych, dlatego zdecydowaliśmy, że przybliżymy wam nieco najważniejsze z nich:

Falownik/Inwerter

To urządzenie, którego głównym zadaniem jest zmiana napięcia stałego na napięcie przemienne DC→ AC. Prąd powstały w ogniwach fotowoltaicznych zostaje przekształcony na ten, który wykorzystujesz w swoim domu

Polikryształy

To moduły fotowoltaiczne, które zbudowane są z ogniw polikrystalicznych powstałych z wykrystalizowania się monokryształów na przykład krzemu. Budowa modułów przekłada się na kolor ogniw, który najczęściej jest jasnoniebieski. Mają prostokątny kształt.

Monokryształy

To moduły fotowoltaiczne, które zbudowane są z ogniw monokrystalicznych powstałych z jednego monokryształu. Charakteryzują się ciemna lub czarną budową o zaokrąglonych brzegach.

Panele słoneczne Kielce

Full Black

To monokrystaliczne moduły, które posiadają ramkę w kolorze czarnym. Nie przekłada się to na pracę instalacji a jedynie na efektywniejszy wygląd na dachu.

Off-Grid

Instalacja fotowoltaiczna, które nie jest przyłączona do sieci energetycznej. Zwykle stosowana jest z akumulatorami ze względu na brak możliwości sprzedaży nadwyżki energii do sieci.

On-Grid

Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci energetycznej.

 

Instalacje fotowoltaiczne Kielce

Bus Bar

Ogniwa z których składają się panele słoneczne są połączone ze sobą cienką, metalową taśmą nazywaną Bus Bar. Jej głównym zadaniem jest przewodzenie prądu fotoelektrycznego. Najczęściej w panelach fotowoltaicznych stosuje się 2 Bus Bary na ogniwo, jednak dostępne są różnie wersje 9 BB.

STC - Standard Test Conditions

Standardowe warunki testowe w których testowanie są wszystkie panele fotowoltaiczne w celu określenia ich mocy i właściwości.

Bifacial

To inaczej panele obustronne, które mogą produkować prąd z jednaj jak i z drugiej strony. Dzięki temu wytwarzają więcej energii niż tradycyjne moduły. 

Absorcja

Pochłanianie promieni słonecznych przez moduły fotowoltaiczne.

Optymalizator mocy

To urządzenie elektroniczne, które jest zainstalowane przy modułach fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest wymuszanie pracy paneli w przypadku zacienienia, które negatywnie wpływa na ich prace. 

Diody bocznikujące

Ochraniają instalacje fotowoltaiczną przed negatywnymi skutkami zacienienia przez wyłączenie zacienionego panelu. W ten sposób zostaje zredukowana strata całej instalacji.

H-Cut - Half Cut Cells

To moduły, które ograniczają stratę mocy paneli słonecznych ze względu na ich mniejszą powierzchnie. Technologia H-Cut dzieli panele na pół zwiększając ich liczbę ale zmniejszając stratę mocy. 

Oczywiście to nie wszystkie pojęcia z tej dziedziny, wybór nie był prosty jednak są to najbardziej użyteczne terminy, które przydadzą się każdemu kto chce stać się posiadaczem fotowoltaiki lub już nim jest! Jeżeli według Ciebie brakuje jakiegoś pojęcia, napisz do nas - kontakt@bud-eko.eu.