Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompa ciepła jest szczególnie ważnym wyborem dla osób, którym zależy na niskich kosztach utrzymania domu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawiło, że urządzenia mogą pobierać energię z powietrza i gruntu. Kłopot pojawia się jednak wtedy kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniego rozwiązania — pompy powietrznej czy gruntowej. Pomimo tego, że obydwa  urządzenia dostarczają energię do ogrzania mieszkania, posiadają różnice, które w istotny sposób wpływają na nasze wydatki. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na różnice w kosztach, budowie i instalacji urządzeń. 

Pompa ciepła powietrzna

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest ekonomicznym rozwiązaniem. Szacuje się, że jej system w 75% wykorzystuje energię z powietrza a jedynie 25% ze źródeł nieodnawialnych. W przeciwieństwie do gruntowej pompy ciepła nie wymagają budowy dodatkowej instalacji ani wykopów w gruncie. Z uwagi na mniej skomplikowaną instalację  urządzenia mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania domu. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszona produktywność podczas ujemnych temperatur. 

Coraz częściej powietrzna pompa ciepła jest wybierana w przypadku modernizacji instalacji grzewczych. System powietrznej pompy ciepła występuje w dwóch wariantach:

  • Split — w jego skład wchodzą dwie jednostki jedna zainstalowana wewnątrz domu druga na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna nazywana hydroboksem składa się ze skraplacza i pompy obiegowej, która dostarcza wodę grzewczą do instalacji odbiorczej. Jednostka zewnętrzna natomiast posiada parownik, wentylator i sprężarkę. Warto wziąć pod uwagę, że pompa ciepła typu Split może powodować umiarkowany hałas dlatego, należy ją zainstalować z dala od sypialni. Bardzo ważną rolę odgrywa również fakt, że instalacje pompy ciepła typu Split należy powierzyć firmom posaidającym uprawnienia F — gazowe. 
  • Monoblok —  w skład tego systemu wchodzi jedna jednostka zainstalowana na zewnątrz. Cała instalacja podłączoną jest do stacji hydraulicznej bądź centrali grzewczej, w których ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych. W porównaniu do modelu Split charakteryzuje się większą wydajnością i sprawnością grzewczą. 

Pompa ciepła gruntowa

Tak jak wyżej zostało wspomniane pompa ciepła gruntowa, wymaga dodatkowych prac ziemnych i instalacji. Dzięki temu, że montowana jest pod ziemią, jej efektywność w czasie zimy nie spada. Pomimo tego, że jest to droższą opcją w porównaniu do powietrzną pompą ciepła, nie trzeba jej wspomagać innymi instalacjami służącymi do ogrzania budynków. Gruntowa pompa ciepła w okresie letnim może również służyć do chłodzenia pomieszczeń.

Jak wszystkie rozwiązania pompa gruntowa posiada również drugą stronę medalu. Do jej instalacji potrzebny jest duży obszar z możliwością swobodnego przepływu powietrza. 

Pompy ciepła Kielce

Jaki model pompy ciepła wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się jaki model pompy ciepła wybrać nasze wskazówki powinny Ci pomóc. Jeżeli najważniejszą kwestią są niskie możliwości finansowe i  brak odpowiedniej wielkości terenu warto wybrać powietrzną pompą ciepłą. Jeżeli te kwestie nie mają dla Ciebie dużego znaczenia i posiadasz wszystkie możliwości do instalacji gruntowej, nie zwlekaj. Pamiętaj, że każdy model pompy przyniesie wiele korzyści Tobie i całemu otoczeniu.

Co należy wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują jedynie alternatywne źródła energii. Dzięki temu nie ma konieczności instalacji paleniska, a co za tym idzie również wentylacji. Ze względu na wykorzystanie jedynie alternatywnej energii niepotrzebne jest również budowanie kominów. Pompy ciepła nie emitują do atmosfery spalin ani szkodliwych substancji.

Pompa ciepła z EKObud

Pamiętaj, że decydując się na instalację pomp ciepła, musisz wybrać firmę, która przeprowadzi montaż zgodnie z wszelkimi wytycznymi. Ufając firmie EKObud masz pewność, że instalację pompy ciepła przeprowadzają wykwalifikowani instalatorzy, którzy zajmą się całkowicie całym przedsięwzięciem. 

 

 Pompa ciepła Kielce