Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne

Jeżeli jesteś już zdecydowany na zakup paneli fotowoltaicznych, musisz wiedzieć, że za chwile staniesz przed wyborem ich konkretnego rodzaju. Na rynku jest wiele modeli paneli jednak w naszym najnowszym artykule, skupimy się na rozróżnieniu modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych. Jak się okazuje, więcej je łączy, niż dzieli. Dlaczego więc 98% instalacji fotowoltaicznych w Polsce stanowią moduły monokrystaliczne? Wyjaśniamy:

 

  1. Panele polikrystaliczne
  2. Panele monokrystaliczne
  3. Monokryształy a polikryształy: które wybrać?
  4. Inne rodzaje modułów
  5. Wybierz moduły z EKObud

 

Panele polikrystaliczne

Czynnikiem, który pozwala na rozróżnienie paneli od siebie, jest ich kolor. Niebieskie moduły oznaczają, że mamy do czynienia z panelami polikrystalicznymi. Proces produkcji polikrystalicznych ogniw jest znacznie prostszy, dlatego wpływa to pozytywnie na ich cenę, ale negatywnie na sprawność. Nie oznacza to jednak, że generują niską moc. Wysoką efektywność można osiągnąć, stosując większą ilość paneli na dachu czy gruncie. Wiąże się to jednak z zarezerwowaniem większej powierzchni. Choć przyjmuje się, że wydajność paneli z polikryształów osiąga 14-16% obecnie są już koncerny, produkujące ten model nawet o 4% większej efektywności. 

Panele monokrystaliczne

Najstarszą i najczęściej wybieranymi paneli słonecznymi są moduły monokrystaliczne. Jeżeli rzucą wam się w oczy ogniwa w czarnym kolorze to zapewne, będą one. To, co je charakteryzuje to największa efektywność ze wszystkim modeli i zaawansowany proces produkcji. Wybierając je, możesz liczyć na większą sprawność nawet na niewielkim dachu czy małej powierzchni działki. Sprawność panelu monokrystalicznego osiąga 15-19%. Zatem można się domyślić, że są one droższe od paneli polikrystalicznych.

 Porównanie modułów

Porównanie modułów

<p

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne: które wybrać?

Na podstawie powyższych informacji można wywnioskować, że moduły różnią się od siebie procesem produkcji, działaniem i ceną. 98% proces Polaków posiadających fotowoltaikę potwierdziło, że moduły monokrystaliczne są o wiele lepszym wyborem. Stworzone z nowoczesnych technologii osiągają większą wydajność, co jest z kolei najważniejszym parametrem paneli. 

Fotowoltaika Kielce 

Inne rodzaje modułów

>Rynek światowy nie opiera się jedynie na modułach krystalicznych. Co prawda są one najbardziej popularne, jednak niejedyne. Bardzo ważną role odgrywają również panele cienkowarstwowe i amorficzne. Jednak to jeszcze nie koniec! 

  • Panele z krzemu amorficznego - to jedna z najsłabszych modeli paneli, wytwarzane z krzemu niekrystalicznego osiągające sprawność jedynie na poziomie 6-10%. Ich barwa jest również niebieska. 
  • Panele z ogniw CIS, CIGS - powstały z miedzi, indu, selenu i galu. Osiągają nieco lepszą sprawność 12-14%.
  • Panele CdTe - wykonane z tellurku kadmu wyróżniają się ciemną barwą. Ich efektywność to około 10-12%.

Udział paneli krystalicznych na światowym rynku wynosi 90%, a amorficznych 10%. 

Panele polikrystaliczne cena

Jak zostało wspomniane powyżej, ceny modułów są bardzo zróżnicowane. Ze względu na fakt, że moduły polikrystaliczne wyróżniają się  mniejszą mocą ich koszt, jest niższy w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Nie da się jednoznacznie określić ceny paneli polikrystalicznych. Ich koszt uzależniony od oferty producenta, ilości modułów oraz także ich mocy. Szacunki dla przeciętnego gospodarstwa domowego wahają się pomiędzy 20 tys. złotych a 30 tys. złotych. Warto pamiętać, że korzystając z dofinansowań, można uzyskać bezzwrotną dotację, zmniejszać koszty inwestycyjne.

Wybierz moduły z EKObud

 Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem modułów firma EKObud Ci w tym pomoże! Dołożymy wszelkich starań, aby Twoja instalacja została stworzona zgodnie z Twoimi potrzebami. Skontaktuj się z naszymi specjalistami jeszcze dziś!