Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Obowiązek wymiany pieca w poszczególnych województwach w Polsce

Nieekologiczne ogrzewanie domu to jeden z największych problemów Polaków. Odkąd ogłoszono uchwały przeciwsmogowe przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie, każdy posiadający tzw. śmieciucha zastanawia się, jakie ogrzewanie wybrać, ale także do kiedy ma czas na podjęcie decyzji. Nie będzie zaskoczeniem, że jednym z najlepszych rozwiązań okaże się fotowoltaika i pompa ciepła. O tym jednak na koniec. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy najważniejsze kwestie związane obowiązkiem wymiany pieca.

Piec wymiana

Wymiana pieca do kiedy?

Według unijnych restrykcji zakaz palenia węglem w nowych budynkach ma obowiązywać od 2027 roku, natomiast w zmodernizowanych domach do 2030 roku. Do kiedy jednak to zrobić? Poniżej znajdziesz najważniejsze daty.

  • Od stycznia 2022 roku ze starych pieców nie mogą korzystać mieszkańcy województwa śląskiego i podkarpackiego.
  • Czas do 2022 roku na wymianę pieca mają mieszkańcy województwa łódzkiego i małopolskiego.
  • Od 2023 roku zakaz palenia węglem będzie obowiązywać na terenie województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.
  • Koniec 2023 roku to również termin na wymianę pieca w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. 
  • Do końca lipca 2024 roku czas na wymianę pieca mają Dolnoślązacy, natomiast do końca września tego roku mieszkańcy województwa pomorskiego.
  • Do końca 2026 piec muszą wymienić mieszkańcy województwa lubelskiego.
  • Z terenów województwa opolskiego piece mają zniknąć do końca 2029 roku.

Co się stanie, jak nie wymienię pieca?

Jak widać, jedni mają mniej inni więcej czasu na podjęcie decyzji dotyczącej ogrzewania. Pamiętaj, że jeśli nie zastosujecie się do wspomnianych terminów, czeka was kara nawet z rzędu 5 tysięcy złotych. Ponadto obowiązek wymiany jest nadal aktualny również po otrzymaniu kary. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Należy wziąć pod uwagę fakt, że piec będzie wymieniać cała Polska! Omiń kolejki i wybierz ekologiczne ogrzewanie domu jeszcze dziś. 

Porady eksperta

Dofinansowanie na wymianę pieca 2022

Warto wziąć pod uwagę fakt, że inwestycja, jaką jest wymiana pieca, wiążę się z ogromnymi kosztami. Bez względu na to, czy wybierzesz fotowoltaikę, czy pompy ciepła możesz wykorzystać dotację na wymianę pieca. Duża ilość programów lokalnych i krajowych, sprawi, że ekologiczne rozwiązanie okaże się opłacalne i dostępne dla każdego. Warto mieć na uwadzę, że pompa ciepła ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Dzięki temu, że działa na prąd, który może być generowany na wiele sposobów na przykład za pomocą fotowoltaiki, zapewni spokój na wiele lat. Więcej na temat dotacji dowiesz się w naszym wpisie: Dofinansowania OZE.

Pompa ciepła od EKObud

Sprawdź ofertę pomp ciepła Kielce, by przekonać się, jak wiele możesz dać swojemu domowi. Nasi specjaliści z EKObud wybiorą dla optymalny rodzaj pompy ciepła do Twojego domu. Zabezpiecz się przed galopującymi cenami surowców i wybierz ekologiczne rozwiązanie z naszej oferty.