Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Mój prąd 3.0 - nowy nabór i nowe dotacje

Program Mój prąd cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. To właśnie dzięki niemu z instalacji fotowoltaicznych skorzystało ponad 180 000 gospodarstw domowych!
Jeżeli chcesz uzyskać dofinansowanie nawet do kilkunastu tysięcy złotych zespół EKObud Ci w tym pomoże!

Spis treści:

  1. Cel programu
  2. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
  3. Ile wynosi dotacja w programie Mój Prąd 3.0?
  4. Co z wnioskami, które nie zakwalifikowały się do II edycji programu?
  5. Możliwość łączenia programów
  6. Ulga termomodernizacyjna
  7. Nowe perspektywy

Cel programu

Celem programu Mój prąd 3.0 jest zwiększenie produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii na terenie naszego kraju prościej mówiąc wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej. Rządowy program dofinansowań jest skierowany do właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy pomiędzy 2-10 kW. Dotacja nie przysługuje na rozbudowę instalacji.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowania rządowe są dobrze znane wśród osób posiadających panele fotowoltaiczne. Dobrą wiadomością jest to, że Mój prąd 3.0 będzie w dalszym ciągu realizowany w formie bezzwrotnej dotacji. Ministerstwo zapowiedziało, że kolejna edycja programu będzie rozszerzona o dodatkowe elementy. Program Mój prąd 3.0 finansowany będzie ze środków unijnych, a nie jak wcześniej krajowych.

Z programu może skorzystać osoba fizyczna, która:

  • posiada instalację zamontowaną po 1.02.2020 roku
  • wytwarza energię na potrzeby własne z przydomowej instalacji
  • posiada umowę z zakładem energetycznym
  • ma zamontowany licznik dwukierunkowy

Mój prąd dofinansowanie

Ile wynosi dotacja w programie Mój Prąd 3.0?

Jak pamiętamy z ostatniej edycji, można było liczyć na sumę 5000 złotych. Tym razem jednak z programu Mój prąd beneficjenci otrzymają maksymalnie 3000 złotych. Jednocześnie, nie można przekroczyć 50% kosztów całej instalacji. Koszty kwalifikowane stanowią koszty zakupu i montażu instalacji.

Co z wnioskami, które nie zakwalifikowały się do drugiej edycji?

Jeżeli nie udało się zakwalifikować do drugiej edycji, należy złożyć ponowny wniosek w programie Mój prąd 3.0. 

Możliwość łączenia programów

Dofinansowanie Mój prąd 3.0 może być łączone z innymi programami, na przykład Czyste powietrze

Ulga termomodernizacyjna

Warto pamiętać, że oprócz dotacji beneficjent może skorzystać z odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 tysięcy złotych i dotyczy wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Nowe perspektywy

Dobrą wiadomością jest fakt, że program Mój prąd będzie kontynuowany przez kolejne lata. Oprócz instalacji fotowoltaicznych mają zostać objęte dotacją również magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. Ponadto w kolejnym roku ma się ukazać dofinansowanie instalacji pomp ciepła - Moje Ciepło.

Fotowoltaika z EKObud