Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

6 mitów na temat fotowoltaiki

Mity na temat fotowoltaiki ukształtowały przez nie wiedzę i strach przed tym co obce, nieznane. W dzisiejszym wpisie postaramy się obalić najbardziej krzywdzące mity dotyczące systemów PV. Zapraszamy!

Poznaj 6 mitów dotycząców fotowoltaiki

Nie musisz znać specjalistycznych pojęć związanych z fotowoltaiką, aby skorzystać z darmowego prądu. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji warto rozwiać wszelkie wątpliwości, które zawsze towarzyszą tak kosztownym przedsięwzięciom. Wiele potencjalnych Klientów rezygnuje z instalacji fotowoltaiki ze względu na mity, które wokół nić krążą. Dlatego przygotowaliśmy spis mitów na temat instalacji, które nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym lub stały się już nieaktualne.

Mamy nadzieje, że przybliżymy wam nieco bliżej zagadnienia związane z instalacjami i obalimy mity, które pomimo upływu wielu lat wciąż są prawdziwe.

Jakie są mity na temat fotowoltaiki?

  • Fotowoltaika = Mnóstwo formalności

W mikroinstalacji poniżej 50 kWh nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Takich instalacji nie trzeba również zgłaszać w urzędzie. W przypadku braku możliwości montażu paneli na dachu, instalacja na gruncie również nie musi posiadać żadnych dokumentacji. Wszelkie formalności załatwiamy MY- EKObud.

  • Niska opłacalność inwestycji

To najpopularniejszy mit stworzony jeszcze kilkadziesiąt lat temu przez przeciwników fotowoltaiki. Niską opłacalność inwestycji tłumaczą przekonaniem, że zanim dojdzie do zwrotu inwestycji, system przestanie działać. Oczywiście nie jest to prawdą. Być może instalacje zamontowane 20 lat temu ulegały częstym awariom, jednak obecnie długoletnia sprawność potwierdzona jest gwarancją, która sięga nawet 30 lat! Warto pamiętać, że koszty zakupu i montażu można zminimalizować dofinansowaniami z programów rządowych i samorządowych.

  • Panele słoneczne nie generują energii w pochmurne dni

Pogoda w Polsce jest uznawana za optymalna dla działania instalacji fotowoltaicznych. Panele najkorzystniej funkcjonują kiedy temperatura powietrza jest umiarkowana. Według najnowszych danych  wydajność fotowoltaiki w maju wzrasta czterokrotnie. Jednak nie oznacza to, że w pochmurne dni zostaniemy bez prądu. Brak nasłonecznienia może obniżyć pracę paneli o jedynie kilka procent, wydajność paneli nigdy nie spanie do zera.

  • Konstrukcja stanowi zbyt duże obciążenie dachu

Dzięki temu, że każda instalacja jest projektowana indywidualnie do potrzeb Klienta, nie stanie się zagrożeniem dla użytkujących. Każdy wykonawca musi przestrzegać rygorystycznych norm, które jasno precyzują, że obciążenie instalacji musi być dopasowane do budynku. Warto więc postawić na doświadczony zespół, który dobrze wie jak zaprojektować i zamontować instalacje fotowoltaiczną.

  • Obsługa paneli jest zbyt skomplikowana

To bardzo często słyszane pytanie od naszych Klientów "Czy poradzę sobie z obsługą fotowoltaiki?". Panele słoneczne są bezobsługowe. Nie mają instrukcji obsługi i nie wymagają od użytkowników nauki posługiwania się nimi.

  • Panele wymagają stałej konserwacji

Bezobsługowa eksploatacja odnosi się również do czyszczenia paneli PV. Dzięki temu, że moduły są zamontowane pod kątem co najmniej 15°, wszelkie zanieczyszczenia po prostu z nich spływają. Naturalnym kosmetykiem służącym do ich mycia jest deszcz.

Bezpłatna konsultacja