Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Klimatyzacja z pompą ciepła - Warto?

Czy wiesz, że pompa ciepła nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale je również chłodzi? Pomimo że w Polsce popularnymi urządzeniami są wciąż klimatyzację, zainteresowanie pompami ciepła z możliwością chłodzenia nie spada. Upalne lata, z jakimi mamy obecnie do czynienia w Polsce zmuszają do instalacji urządzeń, które obniżą temperaturę w domu, przynosząc użytkownikowi ulgę. Wejście do klimatyzowanego pomieszczenia latem jest ogromną przyjemnością, jednak długotrwałe stosowanie może przynieść wiele efektów ubocznych.

Okazuje się jednak, że dom wyposażony w pompę ciepła, nie potrzebuje dodatkowych instalacji służącej do chłodzenia. Chłodzenie pompą jest nie tylko tańszym i efektywniejszym ale również zdrowszym rozwiązaniem dla domowników. Bez względu na to, czy odnawiasz istniejący dom, czy budujesz nowy, pompy ciepła zaspokoją potrzeby w zakresie ogrzewania jak i chłodzenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie!

Pompa ciepła działa jak klimatyzator, gdy tego potrzebujemy

Pompy ciepła klimatyzacja — jak to działa?

Pierwszym pytaniem, jakie się nasuwa, jest: skąd ten chłód w instalacji grzewczej? Otóż temperatura płynu znajdującego się w wymienniku gruntowym ma niską temperaturę około 10°C. Pompa obiegowa wymuszając krążenie takiej cieczy, sprawia, że w instalacji zaczyna płynąć zimna woda, która chłodzi otoczenie. Analogiczna sytuacja ma miejsce zimą i w typ wypadku ciepła woda ogrzewa pomieszczenia.

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z zewnątrz - gruntu oraz wody. Nie wszystkie jednak mogą chłodzić pomieszczenia. Należy więc je wyposażyć w wymienniki płytowe, pompę obiegową oraz zawór trójdrogowy. Wykorzystując glikolowy wymiennik ciepła, mogą z powodzeniem ogrzać i ochłodzić wnętrza. Wyróżnia się dwa tryby chłodzenia pompą ciepła:

  • pasywne - tryb ten obniża temperaturę w pomieszczeniach, wykorzystując niższą temperaturę gruntu i wody gruntowej.
  • aktywne - tryb ten wykorzystuje odwrócony obieg czynnika chłodniczego, powodując, że pompa działa jak klimatyzator.

Pompa ciepła Kielce

Pompa ciepła a klimatyzacja — Jaką instalację wybrać?

Nie jest tajemnicą, że klimatyzatory dają znacznie więcej chłodu niż odwrócony cykl pompy ciepła. Klimatyzator działa jako bezpośredni nadmuch powietrza, a pompa potrzebuje czynnika pośredniego, którym jest woda znajdująca się w instalacji. Jeżeli ogrzewasz dom inną instalacją niż pompa ciepła, jej zakup w celu chłodzenia mija się z celem - w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora. Jeżeli natomiast Twoja nieruchomość jest wyposażona w pompę ciepłą, warto przyjrzeć się bliżej jej zastosowaniom. Być może chłodzenie okaże się na tyle satysfakcjonujące, że kupno dodatkowych instalacji okaże się zbędne.

Pompy ciepła to wielofunkcyjne urządzenia, które latem dostarczą ciepłą wodą ale schłodzą pomieszczenie, zimą natomiast je ogrzeją. Klimatyzatory są bardzo zbliżone w działaniu, jednak ilości energii pobieranej do ogrzewania są bardzo duże.

Pompy ciepła Kielce z Ekobud

Pamiętaj, że decydując się na instalację pomp ciepła, musisz wybrać firmę, która przeprowadzi montaż zgodnie z wszelkimi wytycznymi. Ufając firmie EKObud masz pewność, że instalację pompy ciepła przeprowadzają wykwalifikowani instalatorzy, którzy zajmą się całkowicie całym przedsięwzięciem. Pompy ciepła z możliwością chłodzenia to nasza specjalność!

Eksperci z Ekobud