Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Ile waży panel fotowoltaiczny?

Popularność ekologicznego prądu, jaki dostarcza fotowoltaika, wzrosła dzięki coraz większej świadomości związanej ze zmianami klimatycznymi. Wykorzystanie energii słonecznej sprawiło, że fotowoltaika jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce i Europie. Panele słoneczne nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Ich korzystny wpływ na środowisko naturalne jest nieoceniony. Przed podjęciem decyzji o instalacji, należy zapoznać się z kilkoma czynnikami, które mają ogromny wpływ na sprawność instalacji.

Czynniki decydujące o sprawność paneli słonecznych

Sprawność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od odpowiedniego projektu i instalacji, a także prawidłowo przeprowadzonego montażu. Parametrem który również należy wziąć pod uwagę przy doborze instalacji, jest zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd.

Ile wazy jeden panel fotowoltaiczny?

Waga i wymiary konstrukcji fotowoltaicznych

Projektując instalację, należy zwrócić uwagę na ograniczenia wagowe, które mogą zadecydować o ułożeniu paneli na dachu. Im starszy budynek, tym większe prawdopodobieństwo, że dach nie wytrzyma obciążenia spowodowanego instalacją.

Z biegiem lat rozmiary i waga paneli uległy ujednoliceniu i u większości producentów panel o mocy 370 W (przykładowo Model AstroEnergy 370 W) ma wymiary:

  • grubość 3,5 cm;
  • długość 175 cm;
  • szerokość 100 cm;
  • waga 20 kg;

Ważną kwestią są również możliwości montażowe dachu. Kominy oraz okna dachowe mogą stać się przeszkodą w instalacji modułów PV. Wbrew pozorom, większość osób zainteresowanych fotowoltaiką, nie bierze pod uwagę wagi konstrukcji ani jej wymiarów. Tymczasem, taka wiedza ma ogromne znaczenie w kwestiach bezpieczeństwa, w szczególności kiedy instalacja ma się znaleźć na dachu. Należy pamiętać, że im więcej paneli słonecznych na dachu, tym ich ciężar jest większy!

Warto zwrócić uwagę na różnorodne budowy paneli słonecznych. Te cięższe typu szkło-szkło, które z dwóch stron zabezpieczone są szkłem hartowanym, nadadzą się idealnie na oszklone tarasy.

Fotowoltaika zapytaj eksperta

Montaż fotowoltaiki - dach czy grunt?

Coraz większą popularność zdobywają instalacje zamontowane na gruncie. Zwłaszcza wtedy, kiedy dach nie utrzyma ciężar paneli, bądź instalacja przewyższy jego powierzchnię. W zakładce realizacje znajdziesz, kilka naszych propozycji instalacji paneli na gruncie.
Montaż fotowoltaiki w ogrodzie rządzi się swoimi prawami. Jedną z największych zalet tego rozwiązania, jest ułatwiony dostęp w razie awarii.

Instalacja fotowoltaiczna kiedy się opłaca?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że fotowoltaika jest opłacalnym systemem a przede wszystkim ekologicznym. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie w każdej sytuacji jej instalacja przyniesie zamierzone cele. Oto przypadki, w których nie należy instalować fotowoltaiki na posesji;

  1. Kiedy Ty i Twoja rodzina zużywacie niedużą ilość energii elektrycznej w ciągu roku.
  2. Jeżeli powierzchnia dachu nie jest zbyt wyeksponowana na słońce — dach skierowany na północ czy cień drzew hamują dostęp słońca do fotowoltaiki.
  3. W przypadku kiedy planujesz wyprowadzkę.

Pamiętaj, że stawiając na fotowoltaikę, zyskujesz, masz szansę na ucieczkę od dynamicznie rosnących cen za energię elektryczną. Postaw niezależność i oszczędności.

Ile kosztują panele słoneczne?

W Polsce zainstalowano już kilkadziesiąt tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a ich liczba z roku na rok ciągle wzrasta, a to za sprawą  rozmaitych dotacji, jakie można otrzymać na zakup i instalacje fotowoltaiki. Szacuje się, że instalacja, która została zintegrowana z dachem o mocy 5 kW mocy, kosztuje około 23 tys. złotych. Warto pamiętać, że kwota ta może oscylować w granicach 30 tys złotych. Wartość fotowoltaiki, uzależniona jest od wyboru rodzaju modułów, a także ich mocy.

 Panele słoneczne Kielce