Fotowoltaika Kielce

Pompy Ciepła

Nowoczesne rozwiązania - odnawialne źródła energii

Potrzebujesz porady?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Fotowoltaika dla rolnika

Coraz więcej gospodarstw rolnych stawia na energię odnawialną. Dla osób zajmujących się rolnictwem fotowoltaika jest ogromną szansą na zredukowanie kosztów zużycia energii, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Dofinansowanie opracowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyniosło wiele korzyści w ubiegłym roku, dlatego też zdecydowano na jego kontynuację w roku 2021.

  1. Efekty dofinansowania dla rolnika z 2020 roku
  2. Dofinansowania w 2021 roku
  3. Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - Warto?

Efekty dofinansowania dla rolnika z 2020

Możliwość instalacji fotowoltaiki na obszarach wiejskich wprowadzono już w 2015 roku. Dotacje na ich rozwój można było uzyskać z programów unijnych i krajowych. Największą popularnością cieszył się program Agroenergii, który w 2020 roku dysponował budżetem w wysokości 200 000 zł, z czego:

  • kwota 80 000 zł została udzielona jako bezzwrotna forma dofinansowania,
  • natomiast kwota 120 000 zł jako zwrotna forma dofinansowania

W pierwszej edycji programu napłynęło niemal 600 zgłoszeń. Najwięcej zostało zamontowanych instalacji o mocy 50 kWp, bo aż 85% rolników.
Gospodarstwa rolne oprócz programu Agronergia, mogły również skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym.

Dofinansowania OZE Kielce

Dofinansowania w 2021 roku

Agroenergia

Kontynuacja programu Agroenergia to ogromny ukłon w stronę rolników. Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wielu poświęceń i energii. Dlatego w nowej wersji programu dostępny budżet wyniósł 200 milionów złotych, z czego 170 milionów złotych ma zostać przekazane na bezzwrotną dotację.

Na co można uzyskać dotacje?

  • montaż fotowoltaiki
  • montaż pompy ciepła
  • montaż instalacji wiatrowej
  • montaż instalacji hybrydowej

Warto jednak wiedzieć, że każda instalacja powinna być o mocy nie mniejszej niż 10 kWp i nie większej niż 50 kWp.

Maksymalne dofinansowanie jakie można uzyskać z programu obejmuje 20% bezzwrotnej dotacji - najwyższa kwota to 25 tysięcy złotych na instalacje od 30 kWp do 50 kWp. Jeżeli jednak system ma być hybrydowy - połączony z pompą ciepła, przewidziany został dodatek w wysokości 10 tysięcy złotych.

Czyste Powietrze i Mój Prąd

Oprócz programu Agroenergia rolnik może skorzystać z programu “Czyste powietrze” i “Mój prąd” jednak o dotacje można wnioskować jako osoba fizyczna, produkująca energię na własne potrzeby, a nie swojego gospodarstwa.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - warto?

Rolnictwo wymaga efektywnego zagospodarowania przestrzeni. Instalacja fotowoltaiki na budynkach gospodarczych czy nieużytkowanych gruntach przyniesie wiele korzyści każdemu gospodarzowi. Farmy fotowoltaiczne generują nie tylko energię, ale również ogromne przychody porównywalne z instalacjami prosumenckimi. Zabezpieczone gospodarstwa na minimum 30 lat przed podwyżkami ceny prądu to niezależność energetyczna na przyszłe pokolenia.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wygląda instalacja fotowoltaiczna na gruncie, zapraszamy do sprawdzenia zakładki “Realizacje”.

Panele słoneczne Kielce