Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Czy burza z piorunami jest groźna dla fotowoltaiki?

Burza z piorunami to zjawisko, które występuje bardzo często, szczególnie latem. W jednych wzbudza duże zainteresowanie, a w innych strach nie tylko o własne życie, ale także mienie.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak duże wyładowania mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W konsekwencji może to spowodować nawet pożar, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie takich urządzeń.

Silne wyładowania atmosferyczne są dużym zagrożeniem dla instalacji fotowoltaicznych, również w Kielcach. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób obawia się poniesienia strat.

Istnieją jednak skuteczne rozwiązania, które zapobiegną katastrofie.

Fotowoltaika zapytaj eksperta

 

Każda instalacja powinna posiadać:

  • Instalację odgromową;
  • ograniczniki przepięć;

Instalacja odgromowa

Jest to specjalna instalacja, która ochrania obiekty przed wyładowaniami piorunowymi. Świetnie sprawdzi się w przypadku zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jej zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie energii najkrótszą drogą do ziemi.

Najbardziej narażony na uderzenia jest inwerter, ponieważ jest to wrażliwe na przepięcia urządzenie, które zamienia prąd stały na zmienny. Zamontowanie rozłącznika izolacyjnego przed wejściem do inwertera może zabezpieczyć całą instalację fotowoltaiczną.

Istnieją jednak sytuacje, w których osoby nie decydują się na instalację odgromową, ponieważ ich dom nie jest najwyższy w okolicy. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ wyładowanie piorunowe może dotknąć każdy dom, bez względu na jego wysokość.

 

Ograniczniki przepięć

Minimalizowanie wyładowań piorunowych jest również możliwe dzięki ogranicznikom przepięć. Są to aparaty, które wykorzystuje się w instalacjach elektrycznych. Ich zadaniem jest ochrona przed przepięciami, czyli wzrostem napięcia, który przekracza prawidłowe wartości.

Ograniczniki wielokrotnie odprowadzają przepięcia powstające w instalacjach.

 

Czy instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny?

Oczywiście, że nie. Instalacje fotowoltaiczne nie sprawiają, że ryzyko uderzenia pioruna jest większe. Jednak producenci fotowoltaiki zdecydowanie zalecają zainwestowanie w piorunochron. Dzięki niemu możliwe jest bezpieczne odprowadzenie energii do ziemi i zadbanie o ochronę instalacji, a co najważniejsze całego domu.

Niezależnie od rodzaju zabezpieczeń każdy odpowiedzialny człowiek powinien ubezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych posiada taką ofertę, dlatego warto wybrać odpowiednią dla siebie.

 

Dofinansowania OZE Kielce