Potrzebujesz porady w kwestii oszczędności z OZE?, Chcesz oszacować koszt fotowoltaiki?, Chcesz skorzystać z dofinansowania OZE?

Zadzwoń
Tel 796 407 190

Drewniany parkiet i ogrzewanie podłogowe?

Jest wiele opinii o posadzkach drewnianych oraz o użyciu przy nich ogrzewania podłogowego. Jedni uważają, że jest to dobre rozwiązanie, inni natomiast, że nie powinno się tych instalacji łączyć. Wpływ na tę pierwszą opinie wynikają z zaszłości, kiedy to faktycznie właściwości drewna w połączeniu z ogrzewaniem domu nie kojarzyły się zbyt dobrze. Jednak w dzisiejszych czasach wszystkie budynki są dokładnie i solidnie ocieplone.

 

Potencjalne problemy i sposoby zapobiegania

Instalację ogrzewania podłogowego można spokojnie wykorzystać w domu, w którym ułożony jest parkiet. Jednak takie rozwiązanie ma swoje warunki. Po pierwsze, to drewno, jakie wybierzemy musi być o małym skurczu. Zapewniają to takie rodzaje drewna jak:

  • dąb,
  • merbau,
  • iroko.

Tylko te gatunki zapewniają, że posadzka nie będzie oszpecona szerokimi szczelinami. 

Ważną kwestią jest również grubość parkietu. Nie powinno się kłaść grubszego niż 1,5 cm. Polecamy, na zdecydowanie się na parkiet warstwowy.Jednak należy wziąć pod uwagę ten dobrej jakości aby zmiany temperatury nie doprowadziły do oddzielenia warstw.

Ogrzewanie podłogowe będzie doskonałym rozwiązaniem, jeżeli ciepło podłogi ma zapewnić domownikom komfort, a nie ogrzanie pomieszczenia.

 

Układanie parkietu - porady

Układanie parkietu jest możliwe na dwa sposoby - z wykorzystaniem kleju lub bez. Jeżeli decydujemy się na drugą opcję, musimy wiedzieć, że ograniczymy wydajność instalacji grzewczej. Dlaczego? Pod parkietem zatrzymane zostanie powietrze, które utrudni cyrkulację ciepła. Jednak kolejnym aspektem niestosowania kleju jest uniknięcie szczelin, które mogą powstać podczas procesu schnięcia kleju. 

Jeżeli zdecydujecie się na klejenie posadzki, możecie liczyć na większą stabilność oraz brak odkształceń.

Po ułożeniu parkietu, należy go stopniowo ogrzewać, aż do temperatury maksymalnej. Parkiet, który jest ogrzewany podłogówką proponujemy wykończyć woskiem lub olejem. Lakier może doprowadzić do skurczów drewna.

Należy również wziąć pod uwagę, że wybór podłogi z takim ogrzewaniem wiąże się z obowiązkiem dbałości o posadzkę. Trzeba pamiętać o stabilnej temperaturze, ponieważ zbyt duże wahania temperatur doprowadzą do jej niszczenia. Parkiet w takim układzie jest bardziej podatny na wilgoć, dlatego proponujemy zastosowanie listew przypodłogowych, które mają ogromny wpływ na ochronę parkietu.

Jeżeli w prawidłowy sposób będziesz eksploatować ogrzewanie podłogowe - masz pewność, że będzie Ci ono sprzyjało i służyło przez długie lata. 

Przy wyborze preparatów do układania parkietu – gruntów, mas szpachlowych i klejów – trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Tylko produkty oznaczone odpowiednim piktogramem mogą być stosowane w warunkach bezpośredniego działania podwyższonych temperatur.

 

Usługi budowlane Bud-Eko

Jeśli szukasz fachowców, którzy rzetelnie i uczciwie wykonają dla Ciebie ogrzewanie podłogowe na terenie Kielc i okolic - skontaktuj się z nami. Zapraszamy!