Powódź a panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie

Ze względu na zmiany klimatyczne z jakimi mamy obecnie do czynienia, częstotliwość powodzi zwiększyła się kilkukrotnie. Sprawdź co zrobić na wypadek wystąpienia tego kataklizmu w Twojej miejscowości! Panele fotowoltaiczne mogą być zagrożone!

Powódź a panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie

Niemożliwe jest kontrolowanie powodzi, ale możliwe jest kontrolowanie spowodowanych przez nią szkód. Zniszczenia elementów instalacji fotowoltaicznej zależą w dużej mierze od wielkości powodzi, jej prędkości, czasu trwania, a także poziomu wody.

W Polsce pozostało niewiele miejscowości, w których nie ma paneli słonecznych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak się zachować w przypadku kataklizmu.

Przykładowe skutki powodzi dla PV

  • Moduły - ze względu na zanurzenie modułów w wodzie, pływające części różnych szczątków czy odpadów mogą je uszkodzić, czego skutkiem będzie konieczność wymiany modułów na nowe.
  • Kable i urządzenia elektryczne - kable instalacji fotowoltaicznych nie są zaprojektowane do pracy w warunkach zanurzenia. Dlatego w przypadku powodzi, może dojść do przestojów w ich pracy lub całkowitego wyłączenia. Wymiana kabli wymaga ogromnego kapitału, wysiłku i czasu.
  • Budynek - Zaleganie wody w budynku może spowodować osiadanie fundamentów. W przypadku dużego naporu wody zawalenie ścian jest nieuniknione. Warto wiedzieć, że może to spowodować też zawalenie dachu. Cała konstrukcja fotowoltaiki umieszczona na gruncie z powodu erozji gleby, może osunąć się na ziemię a tym samym wymagać wymiany.