Aktualnie pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością w całym kraju. Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu, powinieneś zapoznać się z dofinansowaniami, jakie na Ciebie czekają. Sprawdź warunki dofinansowania programu "Moje ciepło".
Jednym z filarów polityki Unii Europejskiej są kwestię związane z ekologią. Dlatego pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne uznawane są za jedne z kluczowych rozwiązań służących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Oprócz kwestii politycznych warto wziąć pod uwagę korzyści płynące dla beneficjentów tych rozwiązań. Korzystanie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł jest sposobem na zeroenergetyczny dom — bez rachunków za ciepło i prąd.
Obecnie w Polsce aż 70% domów wciąż ogrzewanych jest paliwami stałymi — najczęściej węglem. W odpowiedzi na wysoką emisję zanieczyszczeń do atmosfery powstał Program Polski Ład, w którym znalazły się między innymi kwestie związane z odejściem od finansowania kotłów na węgiel. Zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł — wody, powietrza i gruntu jak to jest w przypadku pompy ciepła, zdominuje współczesny rynek energetyczny. Aktualnie w programie "Czyste powietrze" możesz otrzymać dotacje na pompę ciepła, ale tylko za pomocą termomodernizacji. Nowy program "Moje Ciepło" do którego nabór rozpocznie się już w I lub II kwartale 2022 roku będzie służył dotacjom do pomp ciepła w nowych domach.
Połączenie systemu pomp ciepła z fotowoltaiką to niezwykle wydajne rozwiązanie, które przekłada się na niższe rachunki za prąd i ciepło. Program "Moje Ciepło" jest konkretnym wsparciem w rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa. Wykorzystanie pomp ciepła w domach jednorodzinnych stanowi priorytetową rolę w efektywności energetycznej całego kraju. Zgodnie z europejskimi założeniami do 2030 roku pompy ciepła mają zwiększyć udział na rynku do 40% a do 2050 roku do 65%-70%. Dotacje w Programie "Moje Ciepło" będą finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego.
Program skierowany jest do osób fizycznych — właścicieli i współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Istotną kwestią jest fakt, że z programu będą mogły skorzystać osoby, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu "Moje Ciepło".
Program "Moje Ciepło" tak samo jak "Czyste powietrze" będzie się opierał na prostych i przejrzystych zasadach. Dofinansowanie będzie uzależnione od stanu technicznego budynku, który musi spełniać normy nowych warunków technicznych z 2021 roku. Nowo wznoszone domy mają mieć wskaźnik Ep (energii pierwotnej budynku) nie większy niż 70 kWh/(m²rok). Jest to maksymalna wartość zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. W programie Moje Ciepło zostały postawione dwa progi:
Forma wsparcia udzielana z programu "Moje Ciepło" ma być dotacja do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju pompy ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła dotacja ma wynieść maksymalnie 7 tys. złotych natomiast gruntowej 21 tys. złotych. Budżet programu "Moje Ciepło" wynosi 600 mln. złotych i pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego.
Program został przygotowany jesienią 2021 roku jednak pierwszy nabór wniosków ruszy już w I lub II kwartale 2022 roku.
Posiadacze Kartę Dużej Rodziny otrzymają większe dofinansowanie pomp ciepła z 30 do 45%.
Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją pomp ciepła zaufaj firmie EKObud. Służymy pomocą w doborze odpowiedniego sprzętu. Ponadto zajmiemy się całkowicie kwestiami związanymi z dofinansowaniem.